Nadžaf: Sadrove milície sa vraj vzdávajú. FOTO- REUTERS
ým posolstvom.
Jedna zo šíitskych delegátok irackej národnej konferencie včera dostala od Sadra list, v ktorom prijíma podmienky vlády. Patrí k nim odzbrojenie milícií, opustenie šíitskych posvätných miest a zapojenie sa do politického života krajiny.
Sadr už na prímerie v minulosti pristúpil najmenej dvakrát. Naposledy minulý piatok, v sobotu sa už bojovalo. Analytici hovoria, že Sadr prímerie vždy využije na preskupenie síl a oddych pre jeho mužov.
Krátko pred Sadrovým oznámením dal iracký minister obrany Hazím Šalaam Muktadovi Sadrovi niekoľko hodín na to, aby sa vzdal. Inak dostane lekciu, na ktorú nikdy nezabudne.
V Nadžafe a na ďalších miestach v Iraku sa medzitým prudko bojovalo.
Špekuluje sa, či Sadra nastrašili slová o poslednom údere. Tie však zazneli už niekoľkokrát a nikdy sa nenaplnili. Americký minister obrany Donald Rumsfeld povedal, že nepredpokladá americký útok na svätyne, kde sa Sadr skrýva. Iračania tvrdili, že prípadný útok budú viesť výhradne Iračania.
Sadr však stráca podporu medzi politickými predstaviteľmi Iraku. Ich delegáciu v utorok demonštratívne ignoroval a na rokovania poslal len svojich pomocníkov. "Ak s ním aj niekto sympatizoval, dnes je to už minulosť," povedal jeden z členov delegácie.
Sadr neskôr svoje správanie vysvetlil útokmi amerických jednotiek na jeho mužov počas rokovaní. Američania to odmietajú: vraj len odpovedali na paľbu z pozícií Sadrových milícií.
Boje v Nadžafe si včera vyžiadali podľa nemocničných zdrojov 23 obetí. Včerajší výbuch rakety na trhovisku v severoirackom Mosule zabil najmenej päť ľudí, pri prestrelke v Kúte tiež padlo niekoľko civilistov. Ostreľovanie zažili aj poľskí vojaci na základni Babylon. Odtiaľ hlásia troch zranených.
Komplikované bolo aj rokovanie národnej konferencie, keď sa nepodarilo zostaviť kandidátsku listinu do irackej rady s požadovaným počtom žien. Napokon radu, ktorá je zárodkom parlamentu, zvolili. (mik, reuters)