Fondy nebudú môcť sľúbiť výšku dôchodku

BRATISLAVA - Od októbra rozbehne štát masívnu infokampaň o dôchodkovej reforme. "Jej cieľom bude poskytnúť občanom informácie o novom dôchodkom systéme a výhodách a nevýhodách vstupu do 2. piliera," avizuje Dalibor Gergeľ, riaditeľ koordinačnej jednotky

BRATISLAVA - Od októbra rozbehne štát masívnu infokampaň o dôchodkovej reforme. "Jej cieľom bude poskytnúť občanom informácie o novom dôchodkom systéme a výhodách a nevýhodách vstupu do 2. piliera," avizuje Dalibor Gergeľ, riaditeľ koordinačnej jednotky projektu reformy správy sociálnych dávok.

O forme kampane zatiaľ ministerstvo práce mlčí. Okrem reklamy v médiách nie sú vylúčené napríklad ani informačné brožúry doručené do schránok. Infokampaň bude podľa Gergeľa financovaná sčasti z pôžičky Svetovej banky a sčasti zo štátnych peňazí. "Kampaň stále pripravujeme, takže pravidlá Svetovej banky neumožňujú vyčlenenú sumu zverejniť," dodal Gergeľ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na vládnu infokampaň od novembra nadviaže reklamná kampaň súkromných správcovských spoločností. Ministerstvo práce vydalo vyhlášku, ktorá určí jej mantinely. "Správcovia nebudú môcť dávať darčeky, zľavy na nákup, ponúkať účasť v rôznych súťažiach alebo hrách," hovorí Marek Lendacký, riaditeľ sekcie sociálneho poistenia ministerstva práce.

Nová vyhláška zakáže dôchodkovým správcovským spoločnostiam sľubovať občanom, že ak vstúpia do 2. piliera, budú mať automaticky vyšší dôchodok, ako keby zostali prispievať len do Sociálnej poisťovne. Zakázané budú aj akékoľvek sľuby konkrétnej výšky budúceho dôchodku alebo zhodnotenia úspor v penzijných fondoch.

"V tomto smere budú môcť pre potenciálneho klienta na požiadanie iba vypočítať osobnú prognózu výšky jeho budúceho starobného dôchodku z 2. piliera," zdôraznil Lendacký. Sľuby pevných výnosov, ako to bolo napríklad v prípade skrachovaných nelicencovaných firiem, ktoré vyberali vklady od občanov, teda v prípade dôchodkových správcov nehrozia.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem o správu dôchodkových úspor má zatiaľ deväť spoločností. Úrad pre finančný trh zatiaľ žiadnu licenciu neudelil, prvé povolenia sa očakávajú v jeseni. Vtedy uplynie zákonná polročná lehota od prijatia prvých žiadostí. Licenciu správcu penzijných fondov dostane každý, kto splní podmienky týkajúce sa jeho finančnej sily či technického a odborného vybavenia.

Ak by aj dostali povolenie všetci uchádzači o licenciu, neznamená to, že na Slovensku bude deväť správcov dôchodkových úspor, ktorí si budú navzájom konkurovať. Základnou podmienkou na činnosť správcu je totiž aspoň 50-tisíc klientov. Spoločnosť, ktorej sa nepodarí uzavrieť dosť zmlúv, zanikne.

Ukončenie činnosti dôchodkovej správcovskej spoločnosti neohrozí úspory ľudí. Tie budú sústredené v penzijných fondoch, ktorých majetok po krachu správcu preberie silnejší konkurent spolu s databázou klientov. Podľa dávnejších vyjadrení viacerých odborníkov zo štátnej aj súkromnej sféry je na slovenskom trhu priestor pre šesť správcov penzijných fondov.

SkryťVypnúť reklamu

Priebeh sporenia na penziu

1. Pracujúci odvádza mesačne 9 % z hrubej mzdy na svoj osobný účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorá ich v jednom zo svojich penzijných fondoch investuje na domácich aj zahraničných finančných trhoch.

Súčasne so sporením putuje ďalších 9 % z hrubej mzdy do súčasného priebežného dôchodkového starobného fondu Sociálnej poisťovne. Tá z týchto peňazí vyplatí súčasných dôchodcov a zapíše si záväzok voči pracujúcemu, ktorý zaplatil odvody.

2. Keď pracujúci našetrí v správcovskej spoločnosti toľko peňazí, že mu spolu s pohľadávkami voči Sociálnej poisťovni stačia na dôchodok aspoň vo výške 1,5-násobku životného minima, môže sa rozhodnúť, že ide do dôchodku.

3. Nasporenú sumu alebo aspoň jej časť zaručujúcu minimálnu penziu si čerstvý penzista prevedie do niektorej zo životných poisťovní, kde si za úspory kúpi právo na doživotne vyplácaný dôchodok. Po nákupe tejto doživotnej anuity sú jeho úspory minuté a nemôžu byť predmetom dedičstva.

SkryťVypnúť reklamu

Záujemcovia o správu penzijných úspor

Aegon Levensverzekering

Holandský poisťovací koncern, na Slovensku poskytuje životné poistenie.

Allianz - Slovenská poisťovňa

Najväčšia poisťovňa na Slovensku s nemeckým kapitálom, angažuje sa v životnom a neživotnom poistení, spravuje aj otvorené podielové fondy.

Credit Suisse Life & Pensions

Švajčiarska finančná spoločnosť. Zaoberá sa finančným poradenstvom, predáva bankové a poistné produkty či penzijné riešenia od poisťovne Winterthur.

ČSOB

Finančná skupina s belgickým kapitálom. ČSOB je počtom klientov štvrtou najväčšou slovenskou bankou. Skupina je aktívna aj na trhu kolektívneho investovania.

ING

Globálna finančná inštitúcia holandského pôvodu, na slovenskom poistnom trhu známa aj ako Nationale Nederlanden.

SkryťVypnúť reklamu

Konzorcium finančných skupín

O licenciu sa bude uchádzať aj Pohoda Investičná dôchodková správcovská spoločnosť, spoločný podnik troch firiem - Investičnej a Dôchodkovej, Prvej slovenskej investičnej skupiny a Pro Partners. Sú to slovenské finančné skupiny, druhá z nich je majetkovo prepojená s vydavateľstvom Petit Press, pod ktoré patrí aj denník SME.

Konzorcium "odborov"

Odbory majú vo svete významné postavenie v správe penzijných fondov. O licenciu sa bude na Slovensku uchádzať Jednotný majetkový fond zväzov odborových organizácií v konzorciu so Vzájomnou životnou poisťovňou Sympatia a Istrobankou.

Konzorcium VÚB banky a Generali

V tomto konzorciu spája sily taliansky kapitál. Generali Poisťovňa a VÚB banka začiatkom júna založili firmu VÚB Generali, ktorá sa uchádza o licenciu správcu penzijných fondov. Materská spoločnosť VÚB banky je Banca Intesa so štvrtinovým podielom na talianskom trhu dôchodkových fondov.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá stavebná sporiteľňa

Špecializovaná na podporu bývania a výstavby. Jej akcionármi sú Bausparkasse Schwäbisch Hall, Raiffeisen Bausparkassen, Erste Bank a Slovenská sporiteľňa. (tv)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu