Stredoškoláci budú pre agentov lákajúcich na dôchodkové sporenie doslova zlatou baňou. Školy sú totiž inštitúciami, odkiaľ každý rok vyjdú desťtisíce klientov niektorej z dôchodkových správcovských spoločností.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER
Sporiteľ bude môcť zmeniť správcu svojich dôchodkových úspor raz ročne. Pri uzatváraní novej zmluvy využije služby sprostredkovateľa. Každý sprostredkovateľ bude môcť loviť klientov len pre jednu správcovskú spoločnosť a bude musieť mať na to povolenie od Úradu pre finančný trh. Skúšky odbornej spôsobilosti budúcich sprostredkovateľov sa konajú v krajských mestách v týchto dňoch.
Každý sprostredkovateľ bude mať záujem uzavrieť čo najviac zmlúv, bude totiž odmeňovaný podobne ako poistný agent. "Môžu to byť napríklad živnostníci. Podmienkou však bude, aby mali certifikát Úradu pre finančný trh. Sprostredkovatelia budú žiť z provízií z každej uzavretej zmluvy. Tak funguje naša obchodná sieť aj dnes," hovorí Jozef Paška z Allianz - Slovenskej poisťovne.
Vstup do kapitalizačného piliera bude pre všetkých pracujúcich dobrovoľný. Dnešní študenti však už nebudú mať na výber, a budú si musieť začať po nástupe do zamestnania začať sporiť na penziu. Práve na každoročný prílev desiatok tisíc nových klientov budú čakať sprostredkovatelia pracujúci pre súkromné dôchodkové spoločnosti.
Do kapitalizačného piliera budú pracujúci odvádzať deväť percent zo svojej hrubej mzdy. Práve o toľko sa im následne znížia odvody do priebežného fondu Sociálnej poisťovne.
Výsledkom bude osobné vlastníctvo zhruba polovice dôchodkových úspor, ktoré sa budú dať dediť, a deficit vo verejnom sociálnom fonde. Deficit fondu dôchodkového poistenia by mala podľa prepočtov ministerstva financií zvládnuť vykryť Sociálna poisťovňa z vlastných peňazí len v prvých dvoch rokoch od zavedenia kapitalizačného piliera. Na financovaní nákladov dôchodkovej reformy by sa tak mal štát podieľať až od roku 2007, keď rezort financií počíta s finančnou injekciou pre Sociálnu poisťovňu vo výške 8,95 miliardy korún.
(tv)