Rast cien môže prekročiť priemer troch štátov s najnižšou infláciou najviac o 1,5 percentuálneho bodu.
Stav plnenia:
Zatiaľ sa neplní. Priemerná inflácia za ostatných 12 mesiacov je 8,7 percenta, čo značne prevyšuje referenčnú hodnotu (2,5 %). Vysoká inflácia na Slovensku je však v súčasnosti takmer výlučne dôsledkom administratívnych cenových úprav. K výraznému poklesu inflácie dôjde v roku 2005. V hodnotiacom roku 2007 sa predpokladá plnenie tohto kritéria.
2. Deficit verejných financií
Deficit verejných financií nemôže prekročiť 3 percentá hrubého domáceho produktu.
Stav plnenia:
Zatiaľ sa neplní. V porovnaní s rokom 2002 však v roku 2003 došlo k výraznému zníženiu deficitu z 5,7 na 3,5 percenta veľkosti ekonomiky. Na zníženie deficitu pod 3 percentá hrubého domáceho produktu bude potrebné najmä ukončiť prebiehajúce reformy vo verejných financiách. Po započítaní vplyvu dôchodkovej reformy (zavedenie II. piliera) by malo Slovensko plniť toto kritérium v roku 2007. Keby sa pri hodnotení nebral vplyv penzijnej reformy do úvahy, bolo by možné toto kritérium splniť o rok skôr.
3. Verejný dlh
Celkový verejný dlh krajiny nesmie prekročiť 60 percent výšky hrubého domáceho produktu.
Stav plnenia:
Slovensko toto kritérium spĺňa. Referenčná hodnota stanovená na 60 percent veľkosti ekonomiky zatiaľ nebola prekročená. V roku 2003 bol verejný dlh na úrovni 511,3 miliardy korún, čo je necelých 43 percent hrubého domáceho produktu. V najbližších rokoch sa očakáva zvýšenie tohto podielu v dôsledku spustenia nového dôchodkového systému. Následne by sa však mala výška dlhu stabilizovať okolo 46 percent hrubého domáceho produktu.
4. Úrokové sadzby
Dlhodobé úrokové sadzby môžu byť najviac o dva percentuálne body vyššie ako priemer troch štátov s najnižšími sadzbami.
Slovensko začalo toto kritérium plniť v tomto roku. Za ostatných 12 mesiacov priemer dlhodobých úrokových mier na Slovensku dosiahol 5,13 percenta, na splnenie Maastrichtského kritéria bolo treba dostať úroky pod 6,46 percenta. Podľa prognóz bude do roku 2007 tendencia vývoja dlhodobých úrokových mier na Slovensku aj v Európskej únii približne rovnaká, plnenie tohto kritéria by preto nemalo byť ohrozené ani v nasledujúcich rokoch. Zdroj: Konkretizácia stratégie prijatia eura v SR