Majsterka sveta na 100 metrov Torri Edwardsová zvíťazila i na americkej kvalifikácii v Sacramente. Na olympiáde však štartovať nebude. FOTO - ČTK/AP
Športový arbitrážny dvor so sídlom v Lausanne, ktorý počas olympiády zasadá v Aténach, včera večer potvrdil dvojročný trest pre americkú šprintérku Torri Edwardsovú. Majsterka sveta 2003 v behu na 100 m nebu- de štartovať na olympiáde, hoci sa kvalifikovala na 100 aj 200 m a mala bežať tiež v štafete 4 x 100 m.
Edwardsová mala pozitívny výsledok dopingovej vzorky, ktorú jej odobrali v apríli po mítingu na karibskom ostrove Martinique - zistili jej zakázaný stimulant niketamid. Americká antidopingová agentúra ju na základe názoru expertnej skupiny Medzinárodnej atletickej federácie pred týždňom potrestala dvojročným trestom.
Americká šprintérka sa však bránila, že zakázanú látku obsahovali glukózové tabletky, ktoré kúpil jej fyzioterapeut v hlavnom meste Martinique Port de France, a odvolala sa na Športový arbitrážny dvor. Ten včera potvrdil, že dištanc jej bol vymeraný právom.
Edwardsová sa stala svetovou šampiónkou 2003 dodatočne po tom, ako predčasom za doping diskvalifikovali jej krajanku Kelli Whiteovú.
(mo, reuters)