Dohmat pondelňajšieho finále krauliarskej dvojstovky. Austrálčan Ian Thorpe (dole) je už v cieli, druhému Holanďanovi Pietrovi van den Hoogenbandovi chýbajú posledné centimetre. Hore je bronzový Američan Michael Phelps. FOTO - ČTK/AP
Videli sme súboj storočia, nadchýnali sa austrálske denníky po finále krauliarskej dvojstovky mužov. Možno majú pravdu, storočie trvá len štyri roky a boj Austrálčana Iana Thorpa s Holanďanom Pietrom van den Hoogenbandom a americkým zázrakom Michaelom Phelpsom bol určite najvzrušujúcejším v doterajšom priebehu olympijských plaveckých súťaží. Dlho viedol Holanďan, no po záverečnej obrátke sa dostal do čela Thorpe a vrátil mu prehru spred štyroch rokov zo Sydney. Oboch delilo v cieli 52 stotín sekundy. Mohutný finiš Phelpsa prišiel neskoro, dohmatol až tretí.
Van den Hoogenband to zobral športovo. Priplával k Thorpovi, zablahožel mu k druhému aténskemu triumfu a pošepol: "V Pekingu si to rozdáme znovu." Thorpe sa v tej chvíli stal najúspešnejším Austrálčanom olympijskej histórie. S piatimi zlatými medailami (tri zo Sydney, dve z Atén) predstihol štvornásobných víťazov plavcov Dawn Fraserovú i Murrayho Rosa i šprintérku Bethy Cuthbertovú.
"Predviedol skvelé divadlo, zaslúži si to," blahoželal mu k historickému momentu austrálsky premiér John Howard. A to nebol koniec, striebra sa dočkal v štafete na 4 x 200 m voľný spôsob.
"Ak Phelps nebude úspešnejší než Ian, môže sa Thorpe vrátiť domov ako najlepší svetový plavec súčasnosti," nadchýnal sa austrálsky denník The Sydney Morning Herald. Podľa The Telegraph bolo pondelňajšie finále súbojom ťažkých váh, v ktorom si zmerali sily traja najlepší plavci sveta. "Pre seba ho rozhodol Thorpe svojím ľadovým pokojom. Nedal sa vyviesť z rytmu a je späť na tróne."
Dvadsaťjedenročný Austrálčan plával naozaj pokojne. "Vedel som, že to Pieter napáli, tak som sa ho len držal a zaútočil v závere. Stačilo to, vo finiši mi nestačil, ale stálo ma to veľmi veľa síl," vravel plavec, ktorý sa po prvý raz na vrcholnej scéne objavil na Panpacifických hrách pred siedmimi rokmi.
Do Grécka šiel bez mediálnych bublín, aké sprevádzali Phelpsov odchod, ale po troch dňoch plaveckých súťaží bol na tom o jedno zlato lepšie. "Aj mňa sa niektorí ľudia snažili natlačiť do podobne veľkých cieľov, aké mal Phelps, ale nedal som sa. Ja mám vlastné ciele, nedám si diktovať nereálne plány. Ľudia vôbec nemajú predstavu, aký veľký výkon by v dnešných časoch znamenalo získať sedem zlatých. Netušia, čo všetko to prináša, vysvetľoval pre agentúru AFP sydneyský rodák.
Phelps na vyrovnanie Spitzovho rekordu mohol po Thorpovom triumfe zabudnúť, sedem zlatých už získať nemôže, ale 19-ročný ucháň z Baltimoru si z toho, na rozdiel od novinárov, ťažkú hlavu nerobil. "Prečo by som mal byť nespokojný. Držal som sa do posledných metrov najlepších krauliarov sveta a utvoril americký rekord (1:45,32). A čo je najpodstatnejšie, pri finále som sa dobre zabával," usmieval sa. (rh)
Krauliarske dvojstovky na vrcholných fórach
OH Sydney 2000
1. van den Hoogenband (Hol.) 1:45,35
2. Thorpe (Austr.) 1:45,83
3. Rosolino (Tal.) 1:46,65
MS 2001 Fukuoka
1. Thorpe 1:44,06 - svetový rekord
2. van den Hoogenband 1:45,81
3. Keller (USA) 1:47,10
MS 2003 Barcelona
1. Thorpe 1:45,14
2. van den Hoogenband 1:46,43
3. Hackett (Austr.) 1:46,85
OH 2004 Atény
1. Thorpe 1:44,71
2. van den Hoogenband 1:45,23
3. Phelps (USA) 1:45,32