stvách sveta v Barcelone, kde získal tri zlaté, dve strieborné a utvoril štyri svetové rekordy, že sa legende minimálne vyrovná, ba sa pokúsi Spitza prekonať.
V Aténach si naplánoval osem súťaží. Teda dvadsať štartov! Spitzovi stačilo štrnásť. Už predvčerom bol Phelps s predsavzatím mimo. Zatiaľ získal jedno zlato a dve tretie miesta (včera večer plával svoju silnú disciplínu 200 m motýlik).
Američania vymysleli reklamu a mali v nej kráľa - cirkusového impresária P. T. Barnuma. Dodnes sa nafúknutej propagácii hovorí barnumská. Taká sa rozkrútila aj okolo Phelpsa. Sám pretekár poznamenal: "Budem spokojný hoci s jediným zlatom, ale čo na to povedia ľudia." Čiže, Phelps nie je zrejme namyslený či veľkohubý, skôr mäkký. Sponzori tlačili, renomovaná firma špecializujúca sa na plavecký výstroj Speedo, sľúbila Američanovi ďalší milión dolárov, ak vyrovná Spitza.
Austrálsky sympaťák Ian Thorpe, a minimálne rovnaké eso ako Michael, odvahu Američana pochopil: "Tiež ma chceli dotlačiť k podobnému hazardu, nedal som sa." Phelps je uzavretý typ, ktorý všetko venuje športu. Aj sa popod nos posťažoval: "Nemám čas si nájsť frajerku."
Americká šprintérka Marion Jonesová vyrukovala s túžbou získať päť zlatých na majstrovstvách sveta v Seville. V semifinále dvojstovky spadla ako podťatá. Chrbtové svalstvo nevydržalo záťaž. Kouč hviezdy Charles Welsh vtedy zreval: "Toto teda nie. Žiadne päťkombinácie."
Napriek tomu o rok Marion v Sydney na OH pokus zopakovala. Vcelku úspešne, získala tri zlaté (100 m, 200 m, 4 x 400 m) a dva bronzy (diaľka a štafeta 4 x 100 m). Absolvovala dvanásť štartov, v štafetách bežala len finále.
Najviac viacnásobných medailistov z jedných OH poznáme v gymnastike, čo je podľa zloženia programu pochopiteľné. A z plávania, kde to tiež podobnosť súťaží nevylučuje. Po Spitzovi je najúspešnejšia krauliarka, znakárka i motýľkarka z bývalej NDR Kristin Ottová, ktorá vyhrala v Soule 1988 šesť disciplín. Aj vtedy sa plávalo menej, neexistovali ešte semifinále.
V atletike dosiahol päť prvenstiev v Paríži 1924 legendárny vytrvalec Paavo Nurmi, a to ho ešte Fíni nenominovali na 10 km. Kombináciu víťazstiev na 1500 m a 5000 m už nezopakoval nikto. Pravda, za jednu súťaž - cezpoľný beh - dostal dve zlaté, individuálne a ako člen družstva.
Dvakrát vyhrali šprintéri v kombinácii s diaľkou. Jesse Owens v Berlíne 1936 a Carl Lewis v Los Angeles 1984. Raz šprintérka a prekážkarka, Holanďanka Fanny Blankersová-Koenová v Londýne 1948. Iba Lewis mal z nich program porovnateľný s dnešným rozpisom. Trojkombináciu neopakovateľných Zátopkových triumfov (5 000 m, 10 000 m, maratón) skúsil Fín Virén v Montreale 1976, ale v maratóne bol piaty.
Ani najväčšie atletické hviezdy zväčša neriskovali kombinácie. Fenomenálny šprintér a štvrtkár Michael Johnson si trúfol na dvojstovku a štvorstovku len na MS 1995 a OH 1996. Veľmi uvažoval, dokonca mu organizátori prispôsobovali program. Triumfoval, ale nikdy viac sa za "barnumskými rekordmi" nepachttil.
Kombinovať disciplíny je čoraz zložitejšie a odsúdené na neúspech. Phelps viac než pravdepodobne podľahol tlaku firiem. Ak by to bolo jeho rozhodnutie - chýba mu pokora a úcta k súperom.
PETER FUKATSCH