Americký prezident George Bush v pondelok potvrdil, že Washington v priebehu najbližších desiatich rokov stiahne zo sveta takmer 100-tisíc vojakov. O tomto pláne sa hovorí už viac ako dva roky, teraz je to oficiálne. Aj preto v Nemecku a Južnej Kórei prijali túto informáciu bez veľkého vzrušenia. Napriek tomu, že ich sa to najviac týka. Boli na to totiž pripravení.
Najdramatickejšie sú domáce americké reakcie. Demokrati za Bushovým rozhodnutím vidia predvolebnú kampaň a snahu odvrátiť útoky Johna Kerryho, ktorý je ich kandidátom na prezidenta.
Pomsta Schröderovi?
V európskych médiách sa objavili špekulácie, že Bushov krok má byť trestom nemeckému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi za odpor voči vojne v Iraku. Rozhodnutie o sťahovaní však padlo už predtým. Že nejde o vyrovnávanie si účtov medzi Bushom a Schröderom potvrdzuje aj oficiálna reakcia Berlína: na rozdiel od obyvateľov a podnikateľov z oblastí, kde sú americké jednotky, to víta. Je to vraj potvrdenie, že Európa je v poriadku a prekonala už krízy studenej vojny.
Inak to vyzerá v Amerike. Tam sa hovorí o dvoch motívoch prezidenta. Oba sú spojené s voľbami. Vojaci sú tradične voličmi republikánov. Teraz by to tak vraj nemuselo byť a Bush sa začal báť. Najmä rezervisti, ktorých povolal do Iraku, sú nahnevaní. Sú tam už veľmi dlho a majú toho plné zuby. Oni aj ich rodiny sa vraj nakláňajú k demokratom. Rolu v tom hrá aj kandidát demokratov, ktorý má teraz u tejto skupiny voličov väčšie šance: Kerry má na rozdiel od Busha za sebou hrdinskú minulosť z Vietnamu.
Voľby
Bush si nemôže dovoliť stiahnuť vojakov z Iraku ani Afganistanu. Chcel však ukázať, že to s nimi myslí dobre a preto nariadil stiahnutie tých z Nemecka a Kórey.
Druhý problém je podobný. John Kerry napáda Busha za to, že nemá ústupovú stratégiu z Iraku. Nevie vraj, ako dostať vojakov domov. Opäť: Bush nemohol stiahnuť ani len malú skupinu z Iraku a preto sa snaží okľukou ukázať Kerrymu, že vojaci sa domov vrátia.
Otázkou je, či to zaberie. Analytici pochybujú. Napäté je to v Iraku, nie v Nemecku či v Kórei. A Bush si to musí dobre uvedomovať. Preto je možné, že mu skutočne išlo o najzásadnejšie preskupenie síl od kórejskej vojny. Možno to naozaj urobil preto, že pomery vo svete sa za posledných 15 rokov tak výrazne zmenili, že nemalo zmysel kopírovať model spred polstoročia.