Od augusta 2005 má v Nemecku začať platiť nový pravopis. Či sa však ujme, je otázne. Niekoľko najväčších vydavateľstiev totiž minulý týždeň oznámilo, že sa chce "čo najskôr" vrátiť k starému spôsobu písania. Vydavateľstvá poukázali na to, že pravopisná reforma spôsobila zmätok a väčšina spoločnosti ju neakceptovala.
Reprezentatívny prieskum inštitútu Emnid pre časopis Bildwoche nedávno zistil, že nové pravidlá považuje šesť rokov od ich zavedenia 77 percent Nemcov za nezmyselné. Odmietajú ich najmä starší ľudia.
Na Slovensku sa reforma pravopisu nepripravuje, aj keď časť Slovákov by privítalo najmä zrušenie ypsilonu. "Nemá žiadne logické opodostatnenie, je to len o vybraných slovách a o tom, ako sa ich vieme nadrviť," sťažuje sa Peter Nový zo Svidníka.
Aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva eviduje sťažnosť vysokoškolsky vzdelaných rodičov, ktorí sa prišli sťažovať, že ich deti v škole nútia používať mäkké a tvrdé i/y. Žiadali, aby sa to ich deti nemuseli učiť. Neuspeli, lebo slovenský pravopis je uzákonený zákonom.
Svojho času sa o zrušenie "schizofrenického tvrdého y" tvrdohlavo pokúšal aj Prešporský klub štylistov. Aj jeho úsilie bolo napriek niekoľkoročnej snahe márne.
V používaní tvrdého a mäkkého y/i nie je logika, hoci kedysi tam bola. V 14.-15. storočí totiž malo písanie y a i oporu aj v odlišnej výslovnosti.
Podľa riaditeľa Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra Slavomíra Ondrejoviča by teoreticky bolo možné používanie tvrdého y zrušiť, zatiaľ však také niečo jazykovedci neplánujú.
Zrušenie ypsilonu by totiž malo aj veľké ekonomické dôsledky. Museli by sa vydať nové učebnice, prepísať dokumenty, nápisy na obchodoch, reklamné pútače, vydať nové občianske preukazy.
(sr, tasr)
Anketa
Boli by ste za zrušenie tvrdého y, aby sa v pravopise používalo iba mäkké i?
Jednoznačne áno 28 %
Skôr áno 8 %
Neviem 6 %
Skôr nie 9 %
Určite nie 48 %
Zdroj: 3395 čitateľov on-line vydania denníka SME