Slama, trstina, drevo a kameň

Dnes u nás spomedzi strešných krytín vedú už dlhší čas betónové škridly, asi dvadsať percent striech je pokrytých hlinenými pálenými škridlami alebo asfaltovými krytinami. Zvyšok dopĺňa plech, drevené šindle či eternit. Na Slovensku je ale bohatá tradíci

a klasických strešných materiálov a niektorí stavebníci sa k nej vracajú.

Drevené šindle sú zrejme najpoužívanejšie spomedzi tradičných materiálov na pokrývanie striech. Niekde sa ešte vyrábajú podľa stáročia nezmenenej technológie - ručným štiepaním a strúhaním výlučne z mäkkého jedľového alebo smrekového dreva. Drevo potrebné na štiepané šindle musí byť ľavotočivé - to znamená, že vlákno vytrhnuté z dreva smeruje vľavo. Odborníci tvrdia, že takéhoto dreva je v našich lesoch približne 10 - 15 percent. Ostatné je rovné, alebo pravotočivé. Starí majstri vedia štiepať aj pravotočivé drevo, ale kusy dreva majú tvar špirály a tak sa takto naštiepané drevo musí opracovať obojručným nožom do požadovaného tvaru. Drevo sa musí vyberať tak, aby malo čo najmenej hrčí, a aj tie, čo zostanú, nesmú byť veľké a nesmú vypadávať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kvalita šindľov závisí od ich povrchu. Preto sa drevo na šindle štiepa - vtedy totiž nedochádza k pretrhávaniu drevných vlákien. Kvalita šindľov závisí od ich povrchu a hladký povrch sa dosahuje strúhaním obojručným nožom. Preto voda po povrchu šindľov rýchlo steká.

Ďalšie kritérium kvality šindľov je ich hrúbka v mieste, kde sa spájajú. Kvalitné šindle musia byť naštiepané od stredu do kraja, aby letokruhy prechádzali kolmo na ich šírku. Takýto šindeľ má najmenšiu rozťažnosť do šírky a nedeformuje sa do bokov ako šindle, vyrobené z dosiek. Posledným kritériom kvality je hustota letokruhov. Drevenými šindľami sa pokrývajú najčastejšie drevené stavby, ktoré musia splniť požiadavky historického štýlu. Najlepšie sa drevené šindle osá-dzajú na strechy so sklonom od 30 do 90 stupňov, ale dajú sa s nimi zvládnuť aj strmšie a komplikovanejšie strechy.

SkryťVypnúť reklamu

Štiepaná bridlica je ďalšou zaujímavou strešnou krytinou s výbornou odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Zatiaľ čo u nás sa tento materiál na strechy takmer nepoužíva, bridlica je charakteristickou krytinou striech v niektorých oblastiach Nemecka, Anglicka, Francúzska, Španielska a Švaj-čiarska. V Nemecku je ňou pokrytých až 10 percent striech.

Na Slovensku chýba tradícia pokrývania šikmých striech štiepanou bridlicou a aj technológia jej kladenia je len málo známa a pomerne náročná. Napriek tomu si tento prírodný materiál získava už aj u nás svojich priaznivcov.

Slamené alebo trstené strechy ste mohli v minulosti nájsť takmer vo všetkých regiónoch Slovenska. Slama, ktorou boli pokryté strechy starých domov, bola viazaná do zväzkov. V rôznych častiach Slovenska mali rôzne názvy - v Lábe sa im napríklad hovorilo došky alebo oklepky, na strednom Slovensku zase šuby.

SkryťVypnúť reklamu

Došky alebo šuby sa ukladali na strešnú konštrukciu odspodu k hrebeňu a jednotlivé rady vytvárali akoby schody. Tieto strechy však bolo treba často opravovať. Boli tiež veľmi horľavé a tak ich v 19. storočí začala vytláčať škridla z pálenej hliny a neskôr eternit. Dnes sa už zo slamou alebo trstinou pokrývajú väčšinou iba rôzne záhradné prístrešky, chalupy alebo chaty. n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu