domu alebo upraveného priestoru pod strechou, ktorý nedávno obývali len holuby. Panoramatický výhľad, dostatok svetla, blízkosť oblakov. To láka mnohých z nás presúvať sa bližšie k nebu.
V nedávnej minulosti boli podkrovné priestory bytových či rodinných domov využívané ako obytné zriedkavejšie, než trebárs v chatách či chalupách. Rodinné domy, pokiaľ neboli ukončené plochou strechou, mali pod ňou zvyčajne len priestor na odkladanie nepotrebných predmetov. Priestory pod strechami starších obytných domov v lepšom prípade využívali ako sušiarne. Na bývanie ich využívali iba v miestach, kde bol priestor veľmi vzácny, staré strechy bývali potom zdobené zväčša man-zardkovým členením. Vývoj technológií a narastajúca šírka stavebných a izolačných materiálov ponúkli postupne väčšie možnosti využívania panenských podstreší na bývanie bez kompromisu v otázke kvality samotného bývania.
Dnes predstavujú podkrovné byty nadštandardný typ bývania, za ktorý sa pripláca. Obytné podkrovie v rodinných domoch je už samozrejmou súčasťou viacpodlažných rodinných domov. Zobytnením podkrovia stúpne hodnota celého objektu, najmä jeho termoizolačná kvalita. Našťastie aj bytové domy sa u nás dnes stavajú so šikmými strechami, ktoré určite dodávajú stavbe šarm, pričom sú nepomerne jednoduchšie na údržbu. Priestor pod nimi skrýva nekonečné množstvo možností riešenia atypických bytov. V malebných historických centrách našich miest sú už takmer všetky bývalé kráľovstvá holubov obsadené a prebudované, okrem nich a novostavieb ostáva možnosť využiť vytvorenie podkrovia nadstavením nízkopodlažných bytových domov s plochou strechou. A to sa naštastie i často využíva. V tejto kategórii máme vo všetkých slovenských mestách ešte dostatok rezerv na dlhú budúcnosť.
Takouto prestavbou zväčša panelových domov môžeme vyriešiť niekoľ-ko problémov naraz. Z urbanistického pohľadu prispôsobíme zástavbu atmosfére regiónu, ktorý je na Slovensku zväčša výrazne horizontálne členený a máme šancu identifikovať sa
s regionálnymi historickými a architektonickými špecifikami, ktoré boli v posledných desaťročiach často ignorované. Zo stavebného pohľadu získa objekt po absolvovaní nadstavby a súbežnej rekonštrukcie zvyčajne zateplenie, čo zvýši tepelnú pohodu v studených častiach roka, prijateľnejšiu klímu v letných mesiacoch. Nezanedbateľná je aj možnosť vytvorenia nových bytových jednotiek bez potreby vzácneho stavebného pozemku. Aj pôvodní obyvatelia domu privítajú i vyriešenie prepravy zabudovaním výťahu, pretože nadstavby sa realizujú prevažne v troj- a štvorposchodových domoch, pre ktoré podľa predpisov neboli potrebné výťahy. Tomu sa potešia nielen starší obyvatelia. Napokon zobytnenie podkrovia prináša možnosť vybudovania veľkých terás, čo je ďalší rozmer kvality bývania aj estetického vyznenia celého objektu.
S nadstavbami sa roztrhlo vrece po deväťdesiatom roku. Stavebné bytové družstvo Bratislava III realizáciou nadstavieb s podkrovnými bytmi na sídlisku Kramáre bolo jednou z prvých lastovičiek. V tých časoch však realizácia zámerov narážala na odpor najmä u pôvodných obyvateľom domov, ktorá sa niekoľkomesačnej stavebnej činnosti sprvu bránili. Dnes by asi nemenili. Najmä vtedy, keď všetky výdavky spojené s nadobudnutím vyššej kvality bývania hradili majitelia novopostavených podkrovných bytov a všetci obyvatelia domu získali lepšie zateplenie, esteticky dotvorenú fasádu a vyriešil sa i problém permanentnej údržby zatekajúcej plochej strechy.
Na vytvorenie bytu pod strechou treba rešpektovať niekoľko fyzikálnych daností. Optimálny sklon strechy na vytvorenie bytu je okolo 45 stupňov. Sklon menší než 35 stupňov výrazne redukuje využitie priestoru v podkroví, vyšší než 55 stupňov je konštrukčne zložitejší a na prestavbu náročnejší, aj keď môže priniesť dvojnásobné horizontálne členenie podkrovia. Pri využití existujúcej strešnej konštrukcie je najvhodnejší sedlový typ strechy, ktorý ponúka využitie celého podkrovia v dostatočnej šírke. Širšie možno využiť priestor pod manzardovou strechou.
Využitie priestoru však výrazne ovplyvňuje aj konštrukcia krovu a jeho stav. Hambálkový krov umožňuje pri minimálnych úpravách najväčšie využitie podkrovia, pri vyšších strechách i dvojpodlažné mezonetové. Väznicová a vhodnejšia krokvová konštrukcia prinášajú riziko preprojektovania niektorých vzpier, čo pre-draží úpravy. Nižšie strechy treba neraz i rozobrať a dotvoriť podmurovku, aby bola po zateplení a vnútorných obkladoch v podkrovnom byte dostatočná výška. Tá by dokonca mala presahovať výšku miestností s kolmými stenami, lebo šikmé bočné steny síce pôsobia útulne, ale znižujú objem vzduchu v miestnosti. Budovanie vikierov a ďalšie členenie strechy predražuje stavebné náklady, prináša i zvýšené nároky na údržbu a riziko zvýšenej poruchovosti.
Prestavba podkrovia je špecifická i viacerými stavebnými predpismi. Ich rešpektovanie stavebníka donúti prispôsobiť sa náročnejším protipožiarnym požiadavkám, bezpečnostným riešeniam horizontálneho čle-nenia, požiadavkám na prirodzené osvetlenie a iným. Všetky poškodené časti konštrukcie krovu treba vymeniť za nové, prípadne sanovať a doplniť materiálmi odolnými proti drevo-kaznému hmyzu a hubám. Priznanie konštrukcie v dokončenom byte však prinesie nenahraditeľné zútulnenie celého interiéru. Komplikácie, ktoré konštrukcia prináša pri využití priestoru, zabezpečia na druhej strane netradičné členenie interiéru.
Inou výhodou môžu byť okná v podkroví. Pôsobivé je veľké štítové okno, ktoré prepája miestnosť so susednou vtáčou ríšou. Šikmé strešné okná zasa prepúšťajú viac svetla, než kolmo osadené klasické okná.
Možnosť prepojenia interiéru s terasou je ďalšou výhodou podkrovného bývania. Súčasťou veľkej terasy môže byť i zimná záhrada so svojimi estetickými i termoizolačnými výhodami. Tieto aspekty treba brať do úvahy pri vyberaní najvhodnejšieho podkrovia a jeho zamýšľaných úpravách.
Samotné stavebné činnosti sú pri úprave podkrovia determinované niekoľkými činiteľmi. Základom je dokonalá izolácia strechy s odvetraním a zabránením prenikaniu pary do jej viacvrstvového plášťa. Na priečky uprednostňujeme ľahké stavené materiály, využijeme najmä odľahčené tvárnice, ale i suchú montáž sendvičových panelov či sadrokartónov. Tie majú navyše vynikajúce tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti a sú v porovnaní s panelmi na báze drevených surovín výraznejšie ohňovzdorné.
V podkroví preberajú konštrukčné a stavebné prvky dekoratívnu funkciu výraznejšie než kdekoľvek inde, dominantou interiéru často býva schodisko. Je dobré veľkorysejšie využiť voľné prepojenie priestorov a zakomponovanie galérií.
Zložitejšie podmienky pri zariaďovaní obytného podkrovia nás donútia k netradičným riešeniam, často zákazkovej výroby na mieru. Výsledok však bude trvalo dodávať takémuto bytu punc originality a neopakovateľnosti. Veď kde inde by našli uplatnenie napríklad úložné priestory v trojuholníkových profiloch, vo výklenkoch, ktoré rešpektujú samotnú podstatu konštrukčného pôvodu, okno osadené tesne nad okrajom vane v kúpelni a ďalšie nezvyčajné drobné kúzla?
Podkrovné bývanie prináša trvalú inšpiráciu a nekončiace možnosti objavovania - radosť z vydareného výsledku aj z permanentného dotvárania svojho hniezda, ktoré je ako skutočné hniezdo tak blízko k oblakom. n