Má na konte sedemnásť svetových rekordov a jedenásť titulov majstra sveta, ale až v prvý deň aténskych olympijských súťaží sa v očiach austrálskeho plaveckého hrdinu Iana Thorpa zaleskli slzy. Dvadsaťjedenročný Sydneyčan väčšinou vyzerá, akoby sa ho víťazstvá ani netýkali, ale sugestívny príbeh krauliarskej štvorstovky premohol aj jeho.
Nebyť hrdinského gesta Craiga Stevensa, ktorý mu po pošmyknutí na národnej kvalifikácii prepustil miestenku do Atén, nemohol by v tejto disciplíne vôbec plávať. Stevens sa však obetoval a Thorpe mu to v sobotu v olympijskom komplexe vrátil. Víťazstvo venoval práve jemu.
Pritom nechýbalo veľa a prvenstvo zo Sydney by Ian vôbec neobhájil. Krajan Hackett bol za sedem rokov neľútostných vzájomných súbojov v sobotu najbližšie, aby ho zdolal. V cieli oboch Austrálčanov delilo len 26 stotín sekundy. Aj preto, že Thorpe nebol schopný atakovať svoj svetový rekord z Hier Commonwealthu spred dvoch rokov (3:40,08). Ian plával dokonca pomalšie než pred štyrmi rokmi v Sydney, kde si ako 17-ročný doplával po prvé olympijské zlato. Po aténskom víkende ich má na konte štyri.
"Boli to ťažké preteky. Obhajoba taká väčšinou býva. Šesť mesiacov som na ne drel a počas celej trate si v hlave premietal, koľko ľudí sa muselo obetovať pre môj úspech. Craig Stevens, rodina, priatelia. Lomcovali mnou emócie. Tak blízko k slzám som naozaj už dlho nebol," vravel. Pomalší než v Sydney bol vraj najmä preto, že tentoraz myslel viac na druhých než na seba. "Ďakujem Stevensovi, že mi dal šancu. Je to pre mňa cennejšia skúsenosť než samotná olympijská medaila." Stevens finále, v ktorom mal plávať, sledoval v hľadisku s austrálskou vlajkou v ruke. (rh)