Haborák dopoval - poslali ho domov

V dejisku antických olympiád bude súťažiť len jeho švagor, ktorému trest za doping uplynul v marciNielen Grécko, aj Slovensko sa zmieta v dopingovom škandále. Banskobystrický guliar Milan Haborák, slovenský atlét 2000 - 02, mal v nedeľu večer letieť ...

V dejisku antických olympiád bude súťažiť len jeho švagor, ktorému trest za doping uplynul v marciNielen Grécko, aj Slovensko sa zmieta v dopingovom škandále. Banskobystrický guliar Milan Haborák, slovenský atlét 2000 - 02, mal v nedeľu večer letieť z Atén do Olympie. Namiesto toho včera ráno ako vydedenec letel domov. Odobrali mu olympijskú akreditáciu a vylúčili ho z výpravy. Dôvod? Doping!

Šéfa slovenskej misie Vladimíra Millera si v sobotu na filiálny aténsky sekretariát svetovej atletickej federácie predvolal jej generálny sekretár István Gyulai a odovzdal mu kópiu faxu, ktorý poslal na Slovenský atletický zväz. V ňom bolo napísané, že Haborákovi okamžite pozastavujú činnosť, lebo madridské laboratórium vyhodnotilo ako pozitívnu jeho A-vzorku odobratú 17. júla po madridskom mítingu Super Grand Prix (skončil piaty výkonom 20,02 m). V moči mu zistili choriongonadotropín, látku s anabolickými účinkami zo skupiny zakázaných peptidických hormónov, za ktorú je dvojročný dištanc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Bol to pre nás šok," priznal Miller. Aj pre Haboráka? "Keď sme mu to oznámili, nastalo ticho. Emócie pracovali, ale v jeho vnútri," odvetil šéf misie. "Potom povedal, že mu to pripadá divné, lebo ani nie dva týždne predtým ho negatívne testovali na majstrovstvách Slovenska. Dodal, že bude trvať na analýze B-vzorky a na osobnej účasti."

V tomto duchu napísal vyjadrenie, ktoré vedenie výpravy muselo do 24 hodín doručiť federácii. V ňom Haborák požiadal, aby posunula pôvodne už na 17. augusta stanovený termín opakovanej analýzy, ktorá by sa mala uskutočniť znova v Madride.

Pred štyrmi rokmi v Sydney skončil 31-ročný guliar najlepšie z našich atlétov - jedenásty. V dejisku svojej druhej olympiády sa zdržal necelé dva dni. Slovenského športovca ešte nikdy pre doping (ale ani pre nič iné) nevylúčili z olympijskej dediny a z účasti na hrách.

SkryťVypnúť reklamu

"Nie som si vedomý, že by som užil niečo zakázané," tvrdil Haborák aj médiám. "Bol by som hlupák, keby som pred madridským mítingom niečo vzal. Šanca, že pôjdem znova na dopingovú skúšku, bola veľmi vysoká. Niektoré povolené prostriedky sú na hranici akceptovateľnosti a špecificky práve v mojom organizme zrejme došlo k zvýšenej koncentrácii, ktorá mierne presiahla povolenú hranicu."

V stredu v Olympii bude v slovenskom drese hádzať guľou iba Mikuláš Konopka. Paradoxné súvislosti: je to Haborákov švagor a guliar, ktorému sa iba začiatkom marca skončil dvojročný trest za doping - v teste po halových majstrovstvách Európy 2002 vo Viedni mu totiž v moči zistili anabolický steroid stanozolol. Po Konopkovom prípade zažila slovenská atletika ešte jeden dopingový prípad - vlani usvedčili kladivárku Martinu Danišovú, takisto členku banskobystrickej Dukly.

SkryťVypnúť reklamu

Čo zistili Haborákovi

Choriongonadotropín (hCG) patrí v listine zakázaných látok do skupiny peptidických hromónov spolu s erytropoetínom (EPO), rastovým hormónom (hGH), hypofyzálnymi a syntetickými gonadotropínmi (LH), inzulínom a kortikotropínmi. "Tento hormón sa vytvára v ženskom tele počas tehotenstva," vysvetľuje generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík. "V mužskom tele však jeho produkcia nie je prirodzená, preto je u mužov zakázaný." Haborák by sa mohol obrániť iba v prípade, ak by dokázal, že koncentráciu spôsobil fyziologický či patologický jav. Vo vyše desaťročnej histórii Antidopingového výboru SR bol za túto látku potrestaný dvojročným trestom iba vzpierač Labák - zistili ju aj vzpieračke Kováčovej, ale ešte pred vynesením verdiktu látku hCG lekárska komisia MOV stiahla zo zoznamu zakázaných pre ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MARIÁN ŠIMO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 403
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 024
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 396
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 083
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 674
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 619
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 582
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu