Pôjde o najrozsiahlejšiu reštrukturalizáciu americkej vojenskej prítomnosti v zahraničí od druhej svetovej vojny. Dve tretiny plánovaného stiahnutia sa budú týkať Európy, kde sú americké jednotky predovšetkým v Nemecku.
"V Ázii ide hlavne o tri a poltisícovú brigádu v Južnej Kórei nedávno premiestnenú do Iraku, ale tiež o zníženie počtu amerických vojakov v ďalších krajinách regiónu," píše Financial Times.
Najvýznamnejšiu vojenskú silu na európskom kontinente si Spojené štáty podržia v Nemecku. Plánované zmeny sa týkajú aj ďalších 100-tisíc ľudí - nevojenského personálu a rodinných príslušníkov.
Podľa denníka Washington Post nezamieria niektoré jednotky, ktoré majú byť stiahnuté zo západnej Európy, do Spojených štátov, ale budú rozmiestnené na územia nových členov NATO vo východnej Európe. Konkrétnejšie podrobnosti, kam majú byť americké jednotky vyslané a v akom počte, však denník neposkytol. Konštatuje však, že pripravovaná reštrukturalizácia je už dva roky témou diskusií medzi Spojenými štátmi a krajinami, ktorých sa týka.
V Európe majú teraz Američania viac než 100-tisíc vojakov, z toho 70-tisíc v Nemecku. Asi 100-tisíc ich je v Ázii a oblasti Tichého oceánu, ďalších asi 150-tisíc je v Iraku a Afganistane.
Kým mnoho amerických vojakov sa vráti domov, do zahraničia budú vyslané najmodornejšie zbrane vrátane bojových lietadiel, aby kompenzovali menší počet vojakov.