Hlasovanie sprevádzajú obavy, že v krajine, ktorá je piatym najväčším vývozcom ropy na svete, môžu nastať nepokoje, najmä ak by výsledky boli tesné. Referendum si prostredníctvom podpisovej akcie vynútila opozícia.
Prezidenta označujú za populistu a kritizujú hospodársku recesiu, vysokú infláciu a stúpajúcu nezamestnanosť. Chávezovi stúpenci argumentujú, že prezident sa stará o najchudobnejších, realizuje politiku sociálnych podpôr a kladie dôraz na školstvo a zdravotníctvo.
Referendum sa skončí pre Cháveza neúspechom, ak sa pre jeho odvolanie vysloví najmenej toľko voličov, koľko ho vo voľbách v roku 2000 podporilo - 3,76 milióna. V takom prípade by sa do tridsiatich dní konali nové prezidentské voľby.
Platnosť referenda je pritom podmienená účasťou aspoň štvrtiny z celkových zhruba 14 miliónov voličov.
Chávez vyhlásil, že bude rešpektovať akýkoľvek výsledok hlasovania. Obavy z možných nepokojov i silovej konfrontácie však vyvolali slová tohto bývalého výsadkára, že jeho stúpenci v armáde i v ropnom priemysle by neprijali vládu utvorenú jeho nepriateľmi.
Opoziční predstavitelia, naopak, dali najavo obavu z volebných machinácií, keď obvinili mnoho členov volebných komisií, že strania prezidentovi.
Referendum vo Venezuele sledujú zahraniční pozorovatelia, na ktorých čele je bývalý americký prezident a nositeľ Nobelovej ceny mieru Jimmy Carter.
(čtk)