Prvý obchodný dom v Pchjongjangu otvorili v roku 2002. Tento rok by mu mal pribudnúť veľký konkurent spoza hraníc. FOTO - ČTK/AP
v obchodnom dome v hlavnom meste komunistickej krajiny.
Tridsaťpäťročný Zeng Čangbiao už podpísal zmluvu, na základe ktorej v Pchjongjangu preinvestuje 50 miliónov jüanov (približne 200 miliónov korún) vo forme desaťročného prenájmu päťposchodovej budovy v blízkosti Námestia Kim Ir-sena. Po rekonštrukcii z nej vznikne obchodné centrum spojené s deväťposchodovou vežou poskytujúcou kancelárske priestory. "Bude to najväčšie a najlepšie obchodné centrum v celej Severnej Kórei," povedal Zeng.
Obchodný dom chce otvoriť do konca tohto roka. Na regáloch by sa mal objaviť široký sortiment spotrebného tovaru z Číny - takého, aký si obyvatelia zbedačenej Kórejskej ľudovo-demokratickej republiky nemohli celé desaťročia dovoliť.
"Chceme dovážať najmä produkty ľahkého priemyslu, ako sú zubné pasty a kefky, utierky, drobné nástroje a malé elektrické spotrebiče, odevy, topánky, šiltovky," hovorí Zeng. Podnikavý Číňan sa do neprebádaných vôd, ktorým sa iní biznismani vyhýbajú, nepustil úplne bezhlavo. Uzavretú krajinu navštevoval od roku 1997 a skonštatoval, že ho prekvapili zmeny, ktoré nasledovali po váhavých ekonomických reformách, ktoré vláda spustila v júli 2002. Trhy si odvtedy môžu samy stanovovať ceny za mnohé tovary a služby. "Platy Severokórejčanov sa výrazne zvýšili, takže si môžu dovoliť kúpiť, čo chcú," tvrdí ďalej Zeng. "Navyše, keďže v minulosti nebolo čo kupovať, ľudia všetky svoje peniaze sporili," dodáva. Podnikateľ teraz verí, že obyvateľstvo krajiny teraz vytiahne úspory spod matracov a nastúpi na cestu spotreby.
"Severná Kórea má obmedzené zdroje, zatiaľ čo Čína sa topí v nadbytku produkcie. Pre bežných Severokórejčanov sa dovoz čínskeho tovaru prejaví poklesom cien, takže si budú môcť dovoliť, čo chcú," vysvetľuje svoju predstavu Zeng, ktorý zarobil prvý milión vo veku 22 rokov, keď rozbehol textilnú fabriku na severovýchode Číny. (reuters)