Melóny Jána Szalayia sa predávajú hlavne v obchodoch. Priekupníci časť z nich vyvážajú do Maďarska. Okoloidúce autá spravia sotva desatinu tržieb.
Na 11 kilometroch cesty medzi Galantou a Šaľou však žiadne známky neúrody nevidieť. Rovnako ako pred rokom je na nej nasťahovaná asi desiatka predavačov. Vlečky s melónmi, slnečníky, stoličky, váhu a prípadne aj maringotku majú za krajnicou presne toľko, aby boli pre policajtov už "mimo cesty". "Pokutu dajú vám, nie mne," odkazuje pestovateľ, ktorý pri ceste trávi každý deň. Má pravdu - dopravný priestupok robia šoféri, ktorí sa na kraji cesty zastavia a kupujú melóny. Našťastie pre nich, a aj pre predavačov, sa tam policajné autá nemiešajú často.
Okoloidúci vodiči však nie sú pre melonárov tými skutočnými klientmi. Predávaním melónov sa dá živiť, len ak sa predáva vo veľkom. "Tu pri ceste predáme asi 200 kilov za deň. Zo všetkého, čo dopestujem, je to tak 10 percent. To stačí tak na pivo pre chlapov," hovorí Ján Szalayi, ktorý má svoje pole v tesnej blízkosti Šale.
Nedeľné dopoludnie trávi medzi riadkami melónov a bowlingovým štýlom hádže tie najzrelšie kusy na vlečku traktora. Tam ich chytajú pomocník a zať. Čaká ich ešte najmenej stovka melónov, z ktorých ani jeden neváži menej ako päť kilogramov. Vzorku z nich predáva dcéra pri ceste po osem korún za kilo. Všetkých ich viac-menej uživí jedno väčšie pole, kde zaberajú melóny asi polovicu plochy.
O kilometer ďalej, v protismere, má konkurentku - stredoškoláčku, ktorá predáva melóny svojich známych po sedem korún. Za Šaľou sú melóny ešte lacnejšie - po šesť korún. Jedno z vysvetlení nízkej ceny dáva nemenovaný predavač, pre ktorého sú melóny skôr prilepšením než nevyhnutnosťou. "Potrebujú sa zbaviť starých melónov. Keď sú na slnku dva týždne, stratia všetku vodu a sú ako handra. Vtedy ich dajú lacnejšie," hovorí a dodáva, že on denne vytrhá len toľko, koľko predá.
Cenu zďaleka neudáva len kvalita melóna. Predavač v Svätom Jure nosí melóny z tej istej oblasti, čo je asi 20 kilometrov. Po započítaní nákladov na cestu je jeho cena o päťdesiat percent vyššia. Predáva ich po dvanásť. "Tento rok už melóny nezlacnejú. Toto je dno. Zvlášť nato, ako šla nafta hore," varuje.
Veľkoobchodníkom predávajú melonári svoju úrodu po päť korún. V Šali, ktorá má dlhú melonársku tradíciu, stoja v obchode od desať do pätnásť korún. V bratislavských hypermarketoch sú aj po deväť. "Ja tomu hovorím putovanie melónov," začal s vysvetľovaním zvláštností melónového trhu ďalší predavač zo Šale. "Každý chce na tovare zarobiť. Tak sa stane, že naše päťkorunové melóny sa vyvážajú do Maďarska, a do našich hypermarketov sa vozia horšie a drahšie z Grécka." (jj)