Celoslovenská Mariánska púť pri príležitosti Nanebovzatia Panny Mária vyvrcholila včera slávnostnou svätou omšou pod holým nebom pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie na nitrianskej kalvárii. Omšu celebroval nitriansky sídelný biskup, kardinál Ján Chryzostom Korec a kňazi Nitrianskej diecézy. FOTO TASR - HENRICH MIŠOVIČ
Katolícka cirkev včera oslávila jeden zo svojich najväčších sviatkov - Nanebovzatie Panny Márie. Tento najstarší mariánsky sviatok je zaradený aj medzi prikázané. Vzťahuje sa na dogmu o vzatí Ježišovej matky po skončení pozemskej púte s telom i dušou do nebeskej slávy.
Za článok viery ju vyhlásil pápež Pius XII. v roku 1950. Predtým si vyžiadal mienku biskupov celého sveta, ktorí takmer jednomyseľne súhlasili. Biskupi už od Prvého vatikánskeho koncilu roku 1870 žiadali vyhlásenie telesného nanebovzatia Panny Márie za dogmu, pričom sa odvolávali na cirkevnú tradíciu.
Už prví kresťania verili, že matka Božieho Syna nemá na zemi hrob. To však nevylučovalo prevládajúcu mienku, že pred svojím nanebovzatím skutočne zomrela. Traduje sa, že Panna Mária sa dožila 72 rokov a zomrela bez bolestí, pretože nemala dedičný hriech.
Sviatok "usnutia" Panny Márie sa 15. augusta slávi už od 6. storočia a medzi ľuďmi bol veľmi obľúbený. Vo svojom kalendári ho majú aj najstaršie východné cirkvi arménska a etiópska. Nanebovzatiu Panny Márie je zasvätených najviac mariánskych chrámov - len na Slovensku je ich viac ako sto. (sita)