Most Košícká. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Firmy, ktoré získajú zákazku pri verejnom obstarávaní, po podpise zmluvy neraz výrazne zvýšia pôvodnú sumu za stavbu. Často ide o desiatky miliónov korún. Posledným prípadom je stavba mostu Košická v Bratislave, na ktorú oproti pôvodnej ponuke investor žiada o 679 miliónov viac. Argumentuje infláciou a zvýšením DPH.
"Je to rozšírené," tvrdí podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu Igor Malý. Zákon takýto postup umožňuje. "V podstate nie je zákonný mechanizmus, ktorý by smeroval k tomu, aby sa tomu zabránilo," hovorí Malý. V niektorých prípadoch je zvýšenie sumy objektívne nutné. Napríklad, keď sa počas stavby vyskytnú nepredvídateľné komplikácie.
Stáva sa aj to, že firma ponúkne zámerne nízku cenu, len aby v konkurze uspela. Urobí tak, hoci vie, že zákazku nie je možné za také peniaze splniť a výberová komisia ju pre nízku cenu vyhlási za víťaza. Po čase firma uplatní nárok na zvýšenie pôvodnej sumy. "Sú aj také prípady," priznáva Malý. Netrúfol si odhadnúť, akého percenta uskutočnených konkurzov sa to týka.
Firmy, ktoré ponúknu reálnu cenu, a preto o zákazku prídu, majú už iba malú nádej, aby konkurz zvrátili. "Šanca je veľmi, veľmi malá, prakticky ani nie je," vraví Malý. Ak kontrolóri niečo také zistia, zvyčajne na to upozornia Úrad pre verejné obstarávanie. Riaditeľ kancelárie predsedníčky Úradu pre verejné obstarávanie Igor Pätoprstý však na rozdiel od Malého tvrdí, že hoci sa to stáva "nie je to rozšírený jav".
Úrad do konkurzov nezasahuje, a preto nemá možnosť počas procesu obstarávania odhaliť, či niektorý z uchádzačov zámerne nepodhodnotil ponúkanú sumu. Rozhodovať môže, až keď niektorý uchádzač podá proti výsledkom námietku.
Pätoprstý hovorí, že šanca na zvrátenie výberového konania existuje. "Stáva sa, že je súťaž zrušená, častejšie sa námietka uzná a vylúčený uchádzač je znova zaradený do súťaže."
(rp)