Začiatok školského roka sa blíži a časť detí čaká nástup do novej školy, pretože tá ich sa ruší. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Od septembra bude na Slovensku minimálne o 850 materských, základných a stredných škôl menej. Redukcia škôl je dôsledkom nového systému financovania podľa počtu žiakov. Zriaďovatelia, v prípade základných škôl miestne samosprávy, si spočítali, že prevádzku škôl takto neutiahnu.
Deti, ktorých školu zrušia, prejdú do najbližšej. Do uvoľnených budov základných škôl sa nasťahujú väčšinou súkromné a cirkevné školy. Tento trend je najviditeľnejší v Bratislave. Napríklad v Petržalke od 1. septembra ubudne päť základných škôl a uvoľnené budovy si prenajali cirkevná, súkromná škola, špeciálna a stredná škola. Odstupné dostalo asi 140 zamestnancov.
Ani jednu školu či škôlku neruší Banská Bystrica. Šéf oddelenia školstva na mestskom úrade Ján Chladný povedal, že zracionalizovali počet jedální a ak mala škola dve budovy, deti presunuli do jednej. "U nás sa demografia vyvíja pozitívnym smerom. Tento rok nám pribudlo 42 materských škôl. Okrem toho nie je isté, či sa financovanie školstva nebude meniť, preto sme sa rozhodli školy nerušiť." Hospodárenie banskobystrických škôl je vyrovnané, za minulý rok stratu nemali.
Ministerstvo školstva, ktoré školy vyraďuje zo siete, dostalo k 30. júnu dostalo 1313 žiadostí na zmeny, zatiaľ vybavilo 850. Hovorkyňa ministerstva Monika Murová tvrdí, že do konca augusta pravdepodobne stihnú zareagovať na všetky žiadosti podané do konca júna. Od 1. júla prišli na ministerstvo školstva ďalšie žiadosti asi od 50 zriaďovateľov, v nich je asi 150 až 200 nových návrhov.
Aj po zlúčení škôl má byť v jednej triede maximálne 29 žiakov. Programový riaditeľ Centra komunitného organizovania Leo Singer si myslí, že v triedach s vyšším počtom žiakov klesne kvalita vyučovania.
"Uprostred tohto úpadku sa ako záchrancovia zjavia súkromné školy. Takto sa začína šíriť privatizácia nižších stupňov školstva." Myslí si, že školstvo sa v budúcnosti rozčesne na dve kategórie - na menšinu súkromných škôl s menšími triedami, lepším vybavením, vyššími platmi učiteľov, a na väčšinu štátnych škôl s deravými strechami, triedami s 30 žiakmi a bez potrebnej didaktickej výbavy.
Pretože financovanie škôl podľa normatívu na žiaka je rovnaké bez ohľadu na to, či je zriaďovateľom samospráva, cirkev, alebo súkromná osoba, Singer predpokladá, že súkromných škôl začne pribúdať. "V praxi obrovské množstvo rodičov a žiakov príde o slobodu výberu. O voľbe školy pre dieťa bude rozhodovať peňaženka rodiča a vzdialenosť školy v preriedenej sieti, a nie kvalita a zameranie výučby." Štátny tajomník ministerstva František Tóth dúfa, že takáto konkurencia so sebou prinesie tlak na nižšie poplatky a vyššiu kvalitu.
O znevýhodnení štátnych škôl hovoria aj odborári. Šéf školských odborov Ján Gašperan povedal, že sú za podporu všetkých typov škôl, mal by sa však vypracovať systém posudzovania kvality - štátnych aj súkromných škôl. Myslí si, že hlavnú zodpovednosť za verejné školstvo by mal niesť štát.
Do troch rokov prepustia v školstve 12-tisíc ľudí
Koľko učiteľov príde po redukcii škôl o prácu sa podľa šéfa školských odborov Jána Gašperana ešte nedá presne povedať. "Predpokladáme, že to bude asi okolo troch tisíc zamestnancov." Presné čísla budú vedieť až v septembri.
Dnes školstvo zamestnáva asi 140-tisíc ľudí. Tritisíc zamestnancov (nielen učiteľov) by malo školstvo opustiť každý rok až do roku 2007.
Gašperan hovorí, že najprv by mali odísť tí, ktorí sú v dôchodkovom veku, po nich nekvalifikovaní učitelia. Odbory sa už s ministerstvom školstva dohodli, že z peňazí, ktoré štát redukciou škôl ušetrí, zvýšia učiteľské platy. (dro)