BRATISLAVA - Slovensko sa opäť uchádza o miesto nestáleho člena v Bezpečnostnej rade OSN, tentoraz na roky 2006 až 2007. Naša diplomacia sa o to v minulosti už neúspešne pokúšala. Tentoraz vyzerá kandidatúra nádejne. Na septembrovom zasadnutí valného zhromaždenia ju chce podporiť aj prezident Gašparovič.
"Členstvo v rade bude okrem presadzovania národných záujmov aj príležitosťou na zdôraznenie nášho nového postavenia," povedal Juraj Tomaga z ministerstva zahraničia.
Slovensko patrí do Východoeurópskej regionálnej skupiny, ktorú v rade zastupuje vždy jedna krajina. Na obdobie, na ktoré kandiduje, sa o post neuchádza žiadna iná krajina z tejto skupiny. Súperom malo byť Lotyšsko, ale to kandidatúru stiahlo.
O úspechu republiky rozhodne hlasovaním Valné zhromaždenie OSN v októbri 2005. Ministerstvo zahraničia pripúšťa, že dovtedy sa môže objaviť ďalší záujemca z východoeurópskej skupiny. "Považujeme to za nepravdepodobné, ale nemôžeme to ani vylúčiť," píše v stanovisku.
Slovensko má podľa stanoviska vlády všetky predpoklady prispieť ku globálnemu mieru a šíreniu demokracie.
Kandidatúra by mala mať širokú podporu aj medzi politikmi, myslí si člen zahraničného výboru parlamentu Boris Zala zo Smeru. Oceňuje, že by sa naša diplomacia mohla priamo zúčastňovať na "rozhodujúcich otázkach medzinárodného práva a pri rozhodovaní o všetkých podstatných svetových záležitostiach". Možno to podľa neho občas prispeje aj k prekonávaniu nášho "drobného provincionalizmu".
Vláda si miesto v Bezpečnostnej rade stanovila ako svoju prioritu. Kandidatúru oficiálne predložila už v roku 1999. Predstavitelia diplomacie vrátane premiéra a prezidenta s tým chodia na bilaterálne rokovania, kde sa dohaduje podpora pri rôznych hlasovaniach. Slovensko si ako podmienku podpory kandidátov iných krajín vždy dáva, že ony podporia jeho kandidáta. "Vždy žiadame recipročnú podporu," povedal Tomaga.
(rp)