Federálny rezervný systém (Fed) v stredu nečakane v Spojených štátoch amerických znížil kľúčovú úrokovú sadzbu, aby zabránil prudkému spomaľovaniu americkej ekonomiky. Stalo sa tak uprostred obdobia medzi pravidelnými zasadnutiami Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu. Aj keď tento krok centrálnej banky prichytil investorov nepripravených, ekonómovia aj politici sú s rozhodnutím Fedu spokojní. „Zdvihli sme poháre s vodou a pripili sme si na zdravie pána Greenspana (šéfa Fedu) za tento krok, o ktorom si myslíme, že je správny,“ povedal výkonný riaditeľ General Electric Jack Welch po obede s Georgeom Bushom mladším a skupinou popredných vodcov amerického priemyslu.
Fed znížil kľúčovú úrokovú sadzbu, za ktorú si banky navzájom požičiavajú na jeden deň, o pol percentuálneho bodu na 6 percent. Svoje rozhodnutie odôvodnil poklesom predaja, výroby a slabnúcou spotrebiteľskou dôverou. Vo svojom stanovisku banka zdôraznila, že je pripravená na ďalšie znižovania, aby zabránila prepadu americkej ekonomiky do recesie.
Dolár zareagoval na uvoľnenie menovej politiky pozitívne a voči euru posilnil. Zisk z prvých momentov nadšenia však už počas nasledujúceho dňa stratil, keďže americká ekonomika vykazuje výrazné známky prudkého spomalenia. Hrozba recesie je podľa analytikov jediným dôvodom, prečo Fed zmenil úrokovú mieru. A tak sa rozhodol, že sa pre istotu poistí, povedala pre CNN Diane Swonková, hlavná ekonómka Bank One.
Akciové trhy privítali zníženie sadzieb prudkým nárastom. Nasdaq, ktorý prežíva jedno zo svojich najhorších období, vyletel nahor o 14 percent, čo je doterajší rekord tohto burzového indexu a aj Dow Jones posilnil o 3 percentná. Teraz ostáva otázne, koľko vydržia ceny akcií stúpať nahor. Po poslednej sérii znižovania sadzieb stúpali akcie dva roky. Rastom reagovali aj iné svetové akciové trhy, ktoré na začiatku včerajšieho obchodovania výrazne posilnili. Z významnejších trhov zaznamenal pokles jedine japonský burzový index, keď pesimizmus so slabej japonskej ekonomiky zatienil optimistickú správu zo Spojených štátov.
Veľké americké banky sa krátko po zverejnení správy z Fedu rozhodli znížiť svoje úrokové sadzby na úvery. Takže úsilie Fedu uľahčiť spotrebiteľom získať pôžičky a podporiť ich nákupné nálady sa okamžite stalo skutočnosťou.
GABRIEL KÁDASI