foto
Najmä pri kŕmení mláďat, ktoré sa liahnu zo 4 až 6 modro-bielych vajíčok, pozbiera škorec veľké množstvo škodlivého hmyzu, jeho lariev a kukiel, či slimákov. Neoceniteľný je pre neúnavné zbieranie húseníc v listnatých lesoch nížinných polôh a prehľadávanie strnísk pokosených viacročných krmovín a trávnatých plôch v parkoch.
Škorec je jedným z mála sťahovavých druhov, ktorého stavy narušením prirodzených biotopov výrazne neklesli. Vyznačuje sa značnou prispôsobivosťou na zmenené podmienky a dokáže odolávať hroziacemu plieneniu hniezd pernatou škodlivou zverou (vrana šedivka, straka, sojka).
Po vyvedení mláďat sa zhlukuje do kŕdľov a potrebuje sa nasýtiť. Pri nedostatku potravy vo voľnej prírode môže spôsobiť škody najmä konzumáciou dozrievajúcich čerešní a bobuľovitého ovocia v záhradách. Tieto prejavy sa zvyšujú počas suchého vegetačného obdobia (vlani aj v roku 2000). Aj v tomto roku však časť jeho prirodzenej potravy poškodili hubovité choroby plodov pri dažďoch v čase dozrievania.
Práve kvôli požieraniu ovocia nemajú záhradkári škorce radi. S rôznou účinnosťou môžeme preto použiť niektoré humánne spôsoby ich odpudzovania (zvukové odplašovače, prikrývanie rastlín sieťami, atrapy malých mačkovitých šeliem). Vo veľkovýrobných podmienkach je účinným prostriedkom zásah sokoliarov.
FRANTIŠEK MIKLE