Vo vinohradoch má význam ošetrovať už iba neskoré odrody určené na výrobu hrozna s vysokou cukornatosťou pre výberové vína, aj to iba proti múčnatke , prípadne v oblastiach s lokálne vyššími zrážkami proti plesni sivej . Ďalšie ošetrenia do konca augusta majú význam iba pri daždivom počasí proti plesni sivej, pričom proti tejto chorobe sa vykonávajú spolu maximálne tri postreky. Paušálne ošetrovanie bez ohľadu na počasie nie je ekonomické.
Ochrana proti plesni zemiakovej je aktuálna iba pre neskoré odrody v oblastiach s vyššími zrážkami. Pri silne poškodenej vňati treba vykonať jej odstránenie a urýchliť zber.
Pripomíname ešte prípadnú ochranu niektorých zelenín, a to mrkvy a petržlenu proti múčnatke mrkvovej po zistení jej prvých príznakov prípravkami Sulikol K, Thiovit alebo Karathane LC, ako aj zeleru proti septóriovej škvrnitosti tiež po zistení prvých príznakov prípravkami Kuprikol 50 a Cuprocaffaro.
Kapustovú zeleninu môže ešte poškodiť mora kapustová, mlynárik kapustový a molica lastovičníková. Proti mlynárikovi sú povolené prípravky Biobit WP aXL, Dimilin 48 SC a Nomolt 15 SC, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc . Proti mlynárikovi aj more sú v neskoršom štádiu mladých húseníc povolené prípravky Basudin 600 EW, Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 Flow, Karate 2,5 EC, 2,5 WG a Zeon 5 SC, Pyrinex 25 ME a Vaztak 10 EC a 10 SC. Okrem toho je povolený prípravok Consult 100 EC, ktorý sa však aplikuje na začiatku liahnutia húseníc . Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Citowett. Postrek je najúčinnejší na mladé húsenice. Proti molici lastovičníkovej sú povolené prípravky Actellic 50 EC alebo Basudin 600 EW.
Proti mínerke pórovej je aktuálna mechanická ochrana prikrývaním porastov póru netkanými textíliami . Musí sa vykonať ešte pred začiatkom rojenia múch, teda približne v polovici augusta, najneskôr do 20. augusta. Netkané textílie pripomínajú textil, sú však tenšie a ľahšie. Majú široké použitie. Jedným z nich je ochrana proti škodcom, najmä proti druhom, ktoré nalietavajú na porasty z okolitého terénu. Nemožno ich použiť na ochranu pred škodcami, ktoré prekonávajú časť vývoja v pôde. Textílie sa podľa hmotnosti delia na viac druhov. Najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na štvorcový meter. Predstavujú kompromis medzi pevnosťou, životnosťou (1 až 2 roky), priepustnosťou svetla, tepelnoizolačnými vlastnosťami a ich cenou. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 centimetrov. Proti odviatiu vetrom sa jej okraj zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri mínerke to býva najskôr koncom septembra. Chemická ochrana proti mínerke bude aktuálna najskôr koncom augusta až začiatkom septembra, keď uverejníme ďalšiu signalizáciu.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP OOR