V južných oblastiach Slovenska nastupuje obdobie zberu najskorších kultivarov jabloní a hrušiek. Z jabĺk je to najmä Priesvitné letné, Vista Bella, Mio, Júlia, Imuna, Daria. Z hrušiek dozrieva Júlová. Zo sliviek dozrieva koncom júla Čačanská raná, Katinka a Tegera a najskoršia odroda hrozna Čabianska perla. Letné odrody majú mäkké plody, rýchlo prezrievajú a ich skladovateľnosť je dosť krátka. Ľahko sa mechanicky poškodzujú a po dosiahnutí konzumnej zrelosti skoro múčnatejú. Preto ich oberáme v tvrdšom stave pred plným dozretím. Oberáme ich ráno a plody ukladáme do chladných priestorov.
Kapusta čínska a pekinská má pomerne vysoké nároky na podnebie, pôdu a predplodinu. Neznáša mokré a chladné počasie. Reaguje naň zabrzdením rastu a hnitím. Okrem toho patrí k druhom citlivým na vietor, takže by sa mala pestovať na chránenom mieste. Znáša nočné mrazy do -6 stupňov Celzia, ak trvajú len krátko, dlhšiu zimu však nevydrží. Má aj vysoké nároky na pôdu. Predpokladom jej úspešného pestovania je vysoký obsah humusu v pôde a dobré zásobovanie vodou. Kapusta pekinská a čínska sa môže pestovať po všetkých druhoch zeleniny zobranej do konca júla. Nesmie sa pestovať po hlúbovinách.
Zelenina, s výnimkou cibuľovín, potrebuje v júli najviac vlahy. V prípade sucha ju preto výdatne zalievajte. Po zaliatí by malo nasledovať plytké kyprenie pôdy v medziriadkoch alebo aspoň rozrušenie pôdneho prísušku, aby sa znížilo vyparovanie vody z pôdy a umožnilo jej okysličovanie. Záhony so zeleninou odburiňujeme, pretože okrem toho, že burina odoberá rastlinám vodu a minerálne látky, aj ich zatieňuje a tým brzdí ich vývoj. Často je zdrojom chorôb a útočiskom škodcov.
Popínavým ružiam, ktoré kvitnú len raz za rok, výrazne zrežte odkvitnuté výhonky. Získate tak miesto pre tohtoročné výhonky, ktoré budú kvitnúť na budúci rok. Ruže po zostrihaní rozmiestnite na špalieri tak, aby na ňom nezostali prázdne miesta.
Aby ste mali letničky po celé leto pekné, bohato kvitnúce, musíte ich dostatočne zavlažovať. Ak nemajú dostatok vlahy, začnú veľmi skoro vytvárať semená. Včas odstráňte zvädnuté a usychajúce kvety. Ich odrezaním podporíte vytváranie ďalších kvetov, čím predĺžite obdobie kvitnutia. Nesmiete zabudnúť ani na dodanie dostatočného množstva najmä rýchlo pôsobiacich živín. Prevahu majú mať draselno-fosforečné hnojivá, lebo dusíkaté hnojivá podporujú rast na úkor kvitnutia.
(pav)