Vrúbľovanie do boku je nepriame vegetatívne rozmnožovanie ovocných a niektorých okrasných drevín, pri ktorom sa prenáša, obyčajne trojpúčikový vrúbeľ do bočného zárezu (alebo výrezu) podpníka. Tento postup sa najčastejšie využíva pri štepení drevitých bobuľovín vrúbľovaním na podpník ríbezle zlatej (meruzalka). Robí sa od konca júla do polovice augusta. Koncom augusta sa takto môžu rozmnožovať aj červené kôstkoviny (čerešne a višne). Obe skupiny štepíme vo výške korunky. V mieste vrúbľovania musí byť podpník hrubší ako vrúbeľ. Predpokladom dobrého ujímania je biologicky hodnotný materiál, presný a rýchly postup (rezné plôšky nesmú zhnednúť), dôkladné viazanie a starostlivé zatretie vonkajších styčných miest podpníka s vrúbľom a reznej ranky nad najvyšším púčikom vrúbľa, kvalitným štepárskym voskom. Samozrejme, pri viazaní PE páskou zatierame iba vrcholový rez vrúbľa.
Príprava podpníka spočíva vo vyrezaní bočného obrastu až nad miesto vrúbľovania. Podpník však neskracujeme, časť nad prijatým vrúbľom vyrežeme až v predjarí budúceho roka. Miesto na osadenie vrúbľa pripravíme buď klasickým T-rezom (vyžaduje dobrú miazgu), alebo pri horšej miazge vyrežeme kôru aj s tenkou vrstvou dreva. Ďalšou možnosťou je urobiť na podpníku v mieste vrúbľovania bočný šikmý zárez do kôry a dreveného valca. Pri drevitých bobuľovinách sa obyčajne vrúbeľ vkladá do T-rezu.
Vrúble pripravujeme z vyzretých odlistených letorastov. Pri vrúbľovaní do T-rezu pripravíme 3-púčikový vrúbeľ šikmým zrezaním spodnej časti vrúbľa podobne ako pri úprave vrúbľa na jednoduché spojkovanie (kopuláciu). Pritom dbáme, aby jeho spodný púčik bol uprostred protiľahlého šikmého zrezania, ktorého dĺžka by mala zodpovedať trojnásobnej hrúbke vrúbľa. Podobné zásady platia aj pri vrúbľovaní do boku plátkovaním (prikladaním). Pri tomto spôsobe dbáme, aby rozmery a tvar výrezu na podpníku boli zhodné s rozmerom spodného zrezu vrúbľa. Pri vrúbľovaní do jednoduchého šikmého bočného zárezu spodnú časť vrúbľa zrežeme do klinu podobne ako pri vrúbľovaní do rázštepu. Samozrejme, rozmery a tvar zrezov musia zodpovedať rozmeru šikmého zárezu na podpníku, aby sa dotýkalo kambium oboch zložiek.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.