FOTO - ARCHÍV
Sušenie vzduchom
Je to najjednoduchší a najčastejšie používaný spôsob sušenia rastlín. Potrebujeme na to suchú chladnú miestnosť s dobrou cirkuláciou vzduchu. Teplota nesmie byť nižšia ako 10 stupňov.
Rastliny, ktoré chceme sušiť, môžu byť uložené vo vázach, položené na rošte, alebo zavesené vo zvislej polohe. Vzduch musí cirkulovať rovnomerne okolo všetkých kvetov, preto by sme mali jednotlivé kytice umiestňovať v dostatočnej vzdialenosti od seba, aby všetky kvetiny rovnomerne uschli. Dbáme na to, aby sa listy pri sušení vzájomne nedotýkali, lebo by skôr zhnili, ako sa usušili.
Zavesené vo zvislej polohe sušíme ruže, slamihy, slamihovky, limonky, gypsomilku, hortenziu, rebríček, všetky trávy. Sušíme ich zviazané do zväzkov a zavesené na tyči vo vzdialenosti 25 centimetrov od seba, aby medzi nimi prúdil vzduch a aby rovnomerne uschli.
Vo váze sušíme vysoké trávy, napríklad kortaderiu, štiav, bambusy, súplodia cesnaku, mrlík a limonky. Sušíme ich v prázdnej váze bez vody. Hortenzie, stračonôžky a gypsomilky sa lepšie sušia, keď ich necháme stáť vo váze s trochou vody.
Kvety s ťažkými hlavičkami sa najlepšie sušia individuálne pozastrkované v zajačom pletive, ktoré je natiahnuté vodorovne.
Preparácia
Pri tomto spôsobe sušenia dosiahneme väčšiu trvanlivosť a krajší vzhľad sušených rastlín.
Najjednoduchšou a najosvedčenejšou je preparácia glycerínom. Postupujeme tak, že si pripravíme roztok z 1 dielu glycerínu a z 2 dielov vody. Roztok zohrejeme na 50 - 60 stupňov, nalejeme do nádoby a ponoríme do neho rastliny. Čas preparácie závisí od typu rastliny a jej schopnosti absorpcie. Trvá približne 12 dní.
Glycerínom preparujeme molucelu, niektoré trávy, vresovištné druhy kvetín, hortenziu a rôzne listy, ktoré si zachovávajú ohybnosť a pružnosť.
Lisovanie
Je to jednoduchá metóda sušenia, pri ktorej získame síce iba dvojrozmerný materiál, ale zato si zachováva farebný vzhľad. Nelisujeme rastliny s dužinatými listami a veľkými kvetmi, lebo by sa mohol poškodiť ich tvar.
Veľké listy, napríklad papradí, môžeme lisovať pod kobercom medzi novinovým papierom. Menšie kvety a celé rastliny možno lisovať na pijavom papieri aj v knihe. Knihu potom zaťažíme, aby sme dosiahli lepší výsledok.
Sušené rastliny sa nemusia hneď použiť na aranžovanie, dajú sa bez poškodenia skladovať aj niekoľko mesiacov. Visiace sušené zväzky rastlín sú dekoratívnym prvkom.
Najlepším spôsobom na uchovávanie sušeného materiálu je ukladanie rastlín vo vrstvách do kartónových škatúľ. Škatule musia byť umiestnené v suchom dobre vetrateľnom priestore. Rastliny preparované glycerínom uchovávame rovnako ako rastliny sušené vzduchom, nesmú sa však pomiešať. Vzhľadom na ich rozdielnu vlhkosť by si mohli vzájomne vytvoriť podmienky pre hnilobné procesy.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ