Predpokladom uplatnenia nároku na náhradu škody spôsobenej vašej matke v súvislosti s dopravnou nehodou autobusu mestskej hromadnej dopravy je vyriešenie otázky zodpovednosti prevádzateľa (prevádzkovateľa) dopravy. Podľa ustanovenia paragrafu 427 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka fyzické a právnické osoby vykonávajúce dopravu zodpovedajú za škodu vyvolanú osobitnou povahou tejto prevádzky, pričom nie je rozhodujúce, či sa doprava vykonáva hromadne alebo individuálne. V prípade, ak teda v súvislosti s prevádzkou dopravného prostriedku došlo k vzniku škody, zodpovednosť za takto vzniknutú škodu nesie ten, kto vykonáva dopravu, t.j. v danom prípade to bude príslušný mestský dopravný podnik.
Z hľadiska rozsahu náhrady škody je potrebné vychádzať z ustanovenia paragrafu 442 a nasl. Občianskeho zákonníka. Pri škode na zdraví sa podľa ustanovenia paragrafu 444 Občianskeho zákonníka jednorazovo odškodňujú bolesti poškodeného a sťaženie jeho spoločenského uplatnenia podľa vyhlášky č. 32/1965 Zb. o odškodňovaní bolesti a sťaženia spoločenského uplatnenia.
Pri škode na zdraví môže do úvahy prichádzať aj náhrada straty na zárobku, a to počas pracovnej neschopnosti a po skončení pracovnej neschopnosti alebo pri invalidite. Tieto nároky sa v súčasnosti posudzujú podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.
Z hľadiska prípadného uplatňovania nároku na náhradu škody treba spomenúť úpravu zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Tá vám umožňuje domáhať sa nároku na náhradu škody priamo voči poisťovateľovi (t. j. príslušnej poisťovni, kde má ten, s ktorého vozidlom bola spôsobená škoda, uzavretú poistnú zmluvu, ktorej predmetom je poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú jeho prevádzkou).
Z ustanovenia paragrafu 4 ods. 1 zákona č. 381/2001 Z. z. vyplýva rozsah poistenia zodpovednosti poisteného (t. j. prevádzkovateľa), z ktorého vyplýva jeho právo, aby poisťovateľ za neho nahradil poškodenému uplatnené preukázané nároky na náhradu škody na zdraví a nákladov pri usmrtení, ako aj škody vzniknutej úhradou nákladov zdravotnej starostlivosti, dávok nemocenského poistenia a dávok dôchodkového poistenia, škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci, ako aj účelne vynaložených nákladov spojených s právnym zastúpením pri uplatňovaní nároku na náhradu škody a prípadne aj ušlý zisk.
V tejto súvislosti si bude treba ozrejmiť, či sa na daný prípad nebude vzťahovať ustanovenie paragrafu 5, ktoré negatívnym spôsobom vymedzuje rozsah povinnosti poisťovateľa nahradiť za poisteného ním spôsobenú škodu (čo však v prípade vozidla mestskej hromadnej dopravy nie je pravdepodobné), nezbavuje však prípadnej zodpovednosti škodcu nahradiť poškodenému vzniknutú škodu pri naplnení vyššie uvedených zodpovednostných predpokladov stanovených Občianskym zákonníkom.