Svet zárodku tretieho tisícročia nesie so sebou rozličné nové značenia, ktoré predznamenávajú možný spôsob kultúry. Takmer totálna absencia citu v „konzervatívnom“ slova zmysle, maniodepresívne impulzy, odcudzenie ako základná esencia žitia, z ktorého vyplýva nová generácia singles. Budujú sa nové a nové zhromaždištia a prechádzkové zóny ľudských stád v podobe najrozličnejších typov marketov, ktoré nahrádzajú prírodu a stávajú sa miestom víkendových manifestácií.
Sú ponúkané zvláštne adrenalínové športy, ušľachtilé drogy a zábavné parky. Schopnosť baviť sa je takmer naplno odkázaná na pomôcky a vzory. Novinky v kultúre vznikajú väčšinou technikou remixov, prestrihania a znovuzlepenia použitého materiálu iným spôsobom, s novými halucinogénnymi prvkami a v lesklejšom balení.
Originálny a zaujímavý mladý slovenský prozaik Michal Hvorecký sa týmto stavom baví a následky i poznatky zo svojej zábavy prenáša na čitateľov. Jeho v poradí druhá poviedková knižka Lovci & zberači obsahuje štyri kratšie a jeden dlhší útvar nasamplovanej prózy, ktoré sú napísané pôsobivo v štýle popkultúry 21. storočia, so všetkými aplikáciami a implantátmi nových konzumných reálií a citácií, ktoré nás obklopujú v podobách reklamných brožúr, letákov, billboardov, rýchlokvasených bestsellerov.
To napriek určitej sile tém a nosnosti príbehov neraz zbytočne „komplikuje“ celkové vyznenie textu a núti čitateľa k takzvanému študijnému čítaniu, čo však nakoniec môže byť na prospech celkového estetického zážitku.
Tento štýl, akési hypnotické písanie, fascinuje čitateľa a drží ho zvláštnou silou hystericko-veselej príťažlivosti. Ide až o halucinačné pôsobenie, ktoré pripomína Gibsonove Virtuálne svetlo a Neuromancera. Spomeniete si aj na určité podobné detailizovanie a používanie konzumných reálií v niektorých knihách bielej éry Vladimíra Párala. Možno to bola iná doba a iný slovník, ale efekt je podobný.
V prípade Hvoreckého ide o dobrú literatúru s novými témami a postavami, spôsobom spracovania a prezentácie, ktorá má zmysel pre absurditu a humor. Jeho slovenčina je čítavá. Vtipným dokreslením a vyšperkovaním zbierky je cyber-dadaistický doslov Pavla Minára.
Autor: Pavel Malovič(Autor je pesničkár a publicista)