BRATISLAVA – „Ťažko povedať, či ide o zlyhanie ľudí,“ hovorí hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre pediatriu MUDr. Pavol Šimurka o úmrtí novozámockých novorodeniatok.
Šimurka sa prišiel v pondelok do Nových Zámkov osobne oboznámiť s okolnosťami úmrtia dvoch detí.
„Viete, dá sa o tom hovoriť aj tak, že je úspech, keď sa z piatich predčasne narodených detí, ktoré sa ocitli v ohrození infekcie, podarilo tri zachrániť. Novorodenci boli vo vysoko rizikovom stave s pôrodnou hmotnosťou okolo 1000 gramov a veľmi nízkou imunitou. Normálne by tieto deti neprežili. Nedokážu si spracovať potravu, sú odkázané na výživové roztoky.“
Predbežné vyšetrenia však zistili, že deti dostali v umelej výžive roztoky kontaminované mikróbami.
„Takíto novorodenci si vyžadujú špecifickú liečbu, aká ešte pred pár rokmi nebola možná. Medicína ide dopredu, hľadá spôsoby, ako aj takéto extrémne predčasne narodené deti zachrániť. Vychytávajú sa rizikové miesta. V podobných prípadoch už intenzívna liečba v dosť vysokom percente zlyháva a je to z veľkej časti nezvládnuteľné.“
K úmrtiam nedonosených detí dochádza aj inokedy. V novozámockej nemocnici sa však za veľmi krátky čas – 12 hodín – nakazilo až päť detí. Riaditeľ nemocnice preto dočasne uzatvoril novorodenecké oddelenie a na vyšetrenie situácie ustanovil komisiu. „Ide o to, že pokiaľ nie je jasná príčina, nemožno vylúčiť, aby sa pri týchto závažných stavoch malých detí situácia nezopakovala. Pokiaľ sa neobjasnia rizikové faktory, prevádzka sa zastaví. Je to zaužívaný postup,“ tvrdí Šimurka.
Keďže doterajšie vyšetrovanie nepotvrdilo prenesenie infekcie personálom, zodpovednosť zatiaľ nesie podľa Šimurku nemocnica. „Ak to neprejde na úroveň trestného konania, nemocnica má svoje vlastné postupy. Ak zistí hrubé zanedbanie pracovných povinností, vyvodí dôsledky v súlade so Zákonníkom práce, až po rozviazanie pracovného pomeru.“
Nemocnica vyvodí aj odborné závery. Vylúči sa napríklad opakované použitie jedného balenia roztokov.
TÁŇA RUNDESOVÁ