ne klesol o 34 miliónov. Informovala o tom agentúra TASR s odvolaním sa na predstaviteľov I.D.C. Holding.
Spoločnosť predpokladaným obratom nesplnila očakávania, ktoré v auguste prezentoval jej generálny riaditeľ Pavol Kovačič. Odhadoval, že obrat I.D.C. Holding prekročí dvojmiliardovú úroveň. Vedenie podniku vysvetľuje pokles zisku cenovou politikou. Ceny svojich výrobkov totiž spoločnosť nemenila napriek zvýšeným prevádzkovým nákladom. Dôvodom bolo úsilie zachovať si podiel na trhu v silnejúcom konkurenčnom prostredí.
Najväčším rivalom I.D.C. Holding je spoločnosť Jacobs Suchard Figaro, za ktorým stojí silný potravinársky koncern Kraft Foods. Konkurencia so silným zahraničným kapitálom vyrástla I.D.C. Holding aj na východe Slovenska - trebišovskú Devu ovládol pred pár mesiacmi belgický Leonidas. Ten prezentoval záujem zvýšiť výrobu investíciami.
I.D.C. Holding vlani preinvestoval viac ako 60 miliónov korún. Najväčšie investície smerovali do výroby (28 mil. Sk) a do informačných systémov (15 mil. Sk). Objem investícií by sa mal v tomto roku významne zvýšiť - spoločnosť plánuje preinvestovať 247 miliónov. Za tieto peniaze by mal I.D.C. Holding nakúpiť a modernizovať výrobné technológie v kľúčových závodoch v Trnave, Seredi a v Holíči.
I.D.C. Holding vlani reštrukturalizoval svoje úverové portfólio. Koncom januára vydal štvorročné dlhopisy za 200 miliónov pri ročnom úročení 16 percent. Polovicu z takto získaných prostriedkov spoločnosť použila na splatenie starej emisie dlhopisov, zvyšných 100 miliónov bolo určených na splatenie iných dlhov. Kupónový výnos z minuloročnej emisie dlhopisov bol vyšší ako z tej spred piatich rokov - vtedy si I.D.C. Holding požičal za 12,6-percentný úrok. (tv)