
Spomienkové stretnutie pri hrobe A. Dubčeka na cintoríne v Slávičom údolí v Bratislave. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Alexander Dubček žil od roku 1968 myšlienkou na socializmus s ľudskou tvárou. Vydržala mu až do roku 1989. „Pochopil, že nastala iná doba, že v budovaní socializmu s ľudskou tvárou sa nedá pokračovať. Bolo to vidieť aj na jeho postoji, keď bol predsedom parlamentu. Hoci ho ľudia z komunistických kruhov tlačili do tejto úlohy, on to už odmietal a inklinoval viac k sociálnej demokracii,“ povedal politológ Miroslav Kusý, ktorý sa s Dubčekom stretával aj v čase jeho dvadsaťročnej izolácie.
Počas svojej izolácie od politiky napísal Dubček množstvo listov adresovaných ÚV KSČ, ministerstvu vnútra, predsedovi vlády, kde požadoval poľudštenie strany a demokratizáciu socializmu. „Snažím sa byť užitočný tým, že apelujem a snažím sa nabádať súdruhov v Ústrednom výbore KSČ k takým krokom,“ povedal v roku 1988 pre taliansky denník L‘Unita. Spomenul v ňom aj program československej prestavby, ktorý by umožnil „vstúpiť do ďalšej etapy povznesenia socializmu v našej vlasti“.
Dubček sa stretával aj s vylúčenými komunistami, napríklad s historikom Laluhom a pred rokom 1989 aj s chartistami. „Ja som ho informoval o situácii v Charte a podobne,“ povedal Miroslav Kusý. „Dubček prišiel aj na náš proces s bratislavskou päťkou a pred justičným palácom po rokoch prvý raz verejne vystúpil.“
Chartu Dubček nepodpísal. „Raz mi povedal, že on mohol byť jedným zo zakladateľov Charty, ale nie jedným zo signatárov,“ hovorí Kusý.
MIRKA HOROBOVÁ