
Graf ukazuje percentá voličov podľa toho, či plánujú prísť na regionálne voľby 1. decembra. V každom kraji chce ísť voliť iné percento ľudí, a preto je pri každej skupine uvedený rozptyl medzi jednotlivými vyššími územnými celkami. Tabuľky ukazujú preferencie strán, koalícií a kandidátov na predsedov kraja, ktorí získali viac ako päť percent hlasov. Pri voľbách poslancov mohli respondenti dať hlasy viacerým stranám, a tak je súčet preferencií viac ako 100 percent. Napríklad, ak sa v danom volebnom obvode bude voliť šesť poslancov, mohli respondenti povedať, že troch budú voliť zo strany A, dvoch z koalície B a jedného nezávislého, alebo podobne.
BRATISLAVA - Týždeň pred regionálnymi voľbami vedie v prieskume verejnej mienky v šiestich z ôsmich krajov HZDS, prípadne koalície, v ktorých toto hnutie pôsobí. Jeho kandidáti na predsedov krajov, majú najvyššie preferencie taktiež v šiestich krajoch. Na zvolenie v prvom kole by hlasy žiadnemu budúcemu predsedovi nestačili.
Potvrdzuje sa, že účasť na voľbách nebude vysoká. Disciplinovaných voličov okrem SMK má predovšetkým opozícia. Napríklad v Žilinskom kraji SNS a P SNS nazbierali vyše 42 percent hlasov. Koaličné strany v niektorých krajoch zatiaľ získavajú výrazne menší počet hlasov, než je súčet ich preferencií do parlamentných volieb.
V boji o predsednícke miesto zaznamenáva z najznámejších mien prekvapivo nízke preferencie Branislav Orava v Žilinskom kraji. Na víťazstvo v prvom kole si môžu trúfať kandidáti SMK v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Viac ako 50 percent nezískal žiadny kandidát.
Prieskum robil Ústav pre výskum verejnej mienky na vzorke 2448 respondentov od 23. do 26. 11. 2001. (fw)