Nebezpečenstvo hrozí na každom rohu.
FOTO - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Zamestnávateľ má právo vymáhať od zamestnanca škody, ktoré mu spôsobil porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s nimi. Firma môže vymáhať náhradu škody len do výšky trojnásobku priemerného mesačného zárobku zamestnanca.
Hoci predísť podobnému riziku je bez ohľadu na typ zamestnania nemožné, dá sa proti nemu poistiť. Zaužívané sú poistné zmluvy uzatvárané na jeden rok. Ročné poistné závisí od poistnej sumy, rizikovej kategórie zamestnanca, ale tiež od rozsahu rizík, ktoré poistenie pokrýva.
Zamestnanec, ktorý má uzatvorenú zmluvu podľa Zákonníka práce, nie je povinný poistiť sa, je to len jeho dobrovoľné rozhodnutie.
Pri poistnej sume 50-tisíc korún stojí ročné poistné (ak poistka kryje aj používanie služobného vozidla) približne 1200 korún. U vodiča kamiónu bude táto suma podstatne vyššia, vzhľadom na vyššie riziko.
Poisťovne preplatia v priebehu jedného roka len škody do výšky dvojnásobku poistnej sumy. Ak pri ďalšej udalosti celková suma škôd za rok prekročí dvojnásobok poistnej sumy, musí zamestnanec presiahnutú sumu zaplatiť z vlastného vrecka. "Pribúda poistených a úmerne k tomu rastie aj počet škôd," vysvetlila Janáková. Počet nahlásených škôd za prvý polrok 2004 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástol o 20 percent.
Škody, za ktoré zodpovedá zamestnanec, sa spravidla vzťahujú na používanie pracovných pomôcok, techniky, ale aj služobných vozidiel. "Najčastejšie dochádza ku škodám na majetku, hlavne pri používaní služobného auta, keď zamestnanci spôsobia nehodu neopatrnosťou pri riadení motorového vozidla či nedbalosťou," tvrdí riaditeľka odboru poistenia privátneho majetku Allianz - Slovenskej poisťovne Katarína Janáková. Takéto škody sa niekedy vyšplhajú na desiatky tisíc korún.
Štátny zamestnanec je podľa zákona o štátnej službe zodpovedný za celú škodu, ktorú spôsobí pri výkone svojho povolania. "Štátneho zamestnanca poistíme až na dvanásťnásobok jeho priemernej mzdy," hovorí Janáková.
Sú profesie, ako účtovníci, notári, advokáti a architekti, ktorým zákony prikazujú poistiť sa ešte skôr, ako začnú pracovať. Výška poistného takzvaného profesného poistenia je stanovená na základe obratu poisteného, zaradenia jeho činnosti do rizikovej triedy a dohodnutej spoluúčasti.
Najviac škôd evidujú poisťovne pri poistení cestných dopravcov. Vznikajú im škody na prepravovanom tovare, hlavne znehodnotením zeleniny a potravín, poškodenie nábytku a elektroniky. Časté škody, evidované poisťovňami, sú aj z činnosti účtovníkov a daňových poradcov.
Autor: Adriana Prikrylová