Ako vyplýva z najnovšieho vydania periodika, v prvej desiatke figurujú ďalej (v poradí od 2. po 10.) Faust Johana Wolfganga Goetheho, Božská komédia (Dante Alighieri), Hamlet (William Shakespeare), Sto rokov samoty (Gabriel García Marquez), Muž bez vlastností (Robert Musil), Cudzinec (Albert Camus), Zločin a trest (Fjodor Dostojevskij), Metamorfózy (Ovídius) a Ulysses (James Joyce).
Túto desiatku vybrali porotcovia, spisovateľky Barbara Frischmuthová a Ilse Aichingerová, germanista Wendelin Schmidt-Dengler, kníhkupkyňa Rotraut Schöberlová, novinárka Barbara Coudenhove-Kalergiová, ako aj spisovatelia Radek Knapp a Michael Köhlmeier.
Podľa ich názoru nechýbajú v TOP 50 ani ďalšie Goetheho dielo Učňovské a putovné roky Wilhelma Meistera (14.), Shakespearov Kráľ Lear (18.) i Mnoho kriku pre nič (36.) a Dostojevského Démoni (20.).
V druhej desiatke figuruje ďalej Cervantesov Don Quijote (11.), Kafkove diela Proces (12.) a Poviedky (15.), Rozprávky z 1001 noci (13.), Grassov Plechový bubienok (16.), Čarovný vrch z pera Thomasa Manna (17.) a Alexandrovo námestie Alfreda Döblina (19.).
Do tretej desiatky zaradili porotcovia popri klenotoch francúzsky písanej literatúry Flaubertovej Pani Bovaryovej (21.), Balzacovej Ľudskej komédii (25.), Voltairovom diele Candide (28.) a Proustovom Hľadaní strateného času (30.) medziiným Budenbrookovcov Thomasa Manna (23.), Posledné dni ľudstva Karla Krausa (24.) i dva klenoty Leva Tolstého Vojna a mier, respektíve Anna Karenina (26.-27.).
Odborníci zaradili do TOP 50 aj množstvo ďalších špičkových diel známych i z prekladov do slovenčiny alebo češtiny, tak napríklad Stillera Maxa Frischa (33.), Záhrady Finzi-Continiovcov Giorgia Bassaniho (37.), Bocacciov Dekameron (40.), ale aj Carrollovu Alicu v ríši zázrakov (41.), Faulknerovo Augustové svetlo (44.), Salingerov slávny opus Kto chytá v žite (45.), ako aj Steinbeckovo Ovocie hnevu (49.). V prominentnej päťdesiatke odbornej poroty nechýbajú ani Biblia v preklade Martina Luthera, epos Gilgameš, či Rozprávky bratov Grimmovcov alebo Rozprávky Hansa Christiana Andersena.
Už od pondelka môžu rakúski čitatelia hlasovať za svojich literárnych favoritov a do 4. decembra tak účasťou na ankete prispieť k reprezentatívnosti -vždy aj tak trochu subjektívneho- rebríčka.