Paríž 27. novembra (TASR) - Fenomén relácií typu Big Brother sa pravdepodobne ešte nevyčerpal a producenti znova hľadajú nové variácie na príbeh s prozaickým scenárom: "Zavrieme zopár ľudí do domu a budeme ich sledovať." Vody pokojného rybníka "Reality-TV", ako sa tieto relácie zvyknú nazývať, rozvíri francúzsky program, kde budú hlavnými protagonistami tentoraz spisovatelia.
Francúzka verejnoprávna televízia La Cinquieme bude po štyri dni vysielať to najlepšie z ich spoločného života, spojeného okrem peňažnej motivácie aj úlohou napísať pomocou počítača novelu. Na piaty deň je naplánované veľké finále za prítomnosti 30 hostí.
Názory na takýto experiment sú rozdielne, líšia sa v závislosti od participácie na projekte. Producent je samozrejme nadšený a nešetrí chválou: "Bude to dokumentárny film, aký sme ešte nemali možnosť vidieť. Pomôže nám pochopiť proces, akým sa myšlienky a zámery autorov pretavujú do literárneho diela."
Francúzski spisovatelia však toľko nádejí do tejto iniciatívy nevkladajú, naopak, označujú ju za "zvrátenú a grotesknú". Keby mali surrealisti kameru, urobili by určite to isté, dodáva autorka Shan Sa.
Takýto spisovateľský Big Brother nie je v skutočnosti žiadnou prevratnou myšlienkou. Georges Simenon, úspešný belgický spisovateľ a "otec" známeho komisára Maigreta, písal na začiatku svojej kariéry jeden román v okne svojho bytu. Zvedaví okoloidúci mali možnosť zastaviť sa a sledovať "majstra" pri práci. Modernými technológiami si pomohol britský autor Will Self, keď sa nechal zavrieť na viacero dní do nákupného centra a pred seba postavil kameru, ktorá potom zábery prenášala priamo na internet.