Muhammad Chán. FOTO - REUTERS
Teroristi údajne chybou amerických predstaviteľov zistili, odkiaľ majú informácie a prispôsobili sa. Prestali komunikovať cez kanály, ktoré vyzradil počítačový expert Usámu bin Ládina Muhammad Naím Núr Chán.
Chána chytili v polovici júla v Pakistane. V jeho počítači našli množstvo detailných informácií o plánoch teroristov, ale aj telefónne čísla a e-mailové adresy, ktoré využívali. Od jeho dolapenia sa Američanom a ostatným začalo dariť. Chytili hneď niekoľko veľkých rýb. V Londýne dokonca údajne rozbili hlavnú bunku miestnej al-Káidy.
Podľa pakistanskej tajnej služby vraj mohlo všetko pokračovať. Američania však nedokázali držať jazyk za zubami. Zdá sa, že Washington sa zamotal. Nové informácie od Chána viedli k zvýšeniu stupňa rizika útokov na vybrané budovy vo Washingtone, Newarku a New Yorku. Potom sa ukázalo, že informácie sú viac ako tri roky staré a vláda sa dostala pod tlak. Keď sa médiá pýtali, odkiaľ to Biely dom má, povedali aj to, čo nemali. Minulý pondelok sa v denníku The New York Times objavilo Chánovo meno.
Podľa CNN Chána ako zdroj vyzradil nemenovaný predstaviteľ ministerstva vnútornej bezpečnosti. Vzápätí teroristi prestali využívať všetky kanály, ktoré ovládal. Pakistanci pritom údajne plánovali využiť Chána ako volavku pre naozaj kľúčových teroristov. Podľa zdrojov agentúry Reuters dokonca už niektorým poslal e-maily. Podľa agentúry AP však akcia pakistanská spojka už zhasla.
Američania sa včera začali brániť. Poradkyňa prezidenta Georgea Busha pre národnú bezpečnosť Condoleezza Riceová tvrdí, že Washington žiaden zdroj nevyzradil. "Samozrejme, že sme verejne jeho meno nevyzradili," povedala CNN. Súčasne však priznala, že na neoficiálnom stretnutí s médiami novinári Chánovo meno dostali. Nemali ho však zverejňovať.
Experti tvrdia, že Riceovej argument neobstojí. Presne týmto spôsobom totiž americkí predstavitelia bežne postupujú, keď chcú, aby sa nejaká informácia dostala von, nie však s ich menom ako zdrojom. Ak by naozaj chceli udržať Chána v tajnosti, neboli by o ňom hovorili s novinármi ani za zatvorenými dverami.
Výsledok je podľa ľudí z tajných služieb veľmi nepríjemný: pochytali síce niekoľko dôležitých ľudí a možno zabránili nejakým útokom. Teraz však teroristov nepočujú a nevedia, čo plánujú.