V Iraku obvinili dvoch prominentov: bývalého člena vládnej rady Ahmeda Šalabího a jeho synovca SálimaHlavný iracký vyšetrovací sudca Zuhair Maliky, ktorý má imidž nekompromisného muža, vydal zatykače na dvoch prominentov irackého režimu. Ide o bývalého člena irackej vládnej rady Ahmeda Šalabího, ktorého pozícia je po starších obvineniach zo špionáže pre Irán už aj tak oslabená, a jeho synovca Sálima. Ten bol naopak vychádzajúcou hviezdou. Ako predseda tribunálu, ktorý bude súdiť bývalého diktátora Saddáma Husajna, mal veľkú šancu ovplyvniť budúcnosť Iraku. Teraz mu rovnako ako Saddámovi hrozí trest smrti.
Obvinenia Šalabíovcov sú závažné: Ahmed je podozrivý z falšovania peňazí a machinácií pri výmene starej irackej meny (za podobné obvinenia ho v Jordánsku odsúdili na 22 rokov väzenia), Sálim z účasti na vražde vysokého úradníka ministerstva financií. Ten sa zaoberal transakciami Šalabíovcov s realitami a mal zverejniť správu, ktorá podľa zistení britského denníka The Times hovorila o tom, že rodina neoprávnene získala veľa bývalých vládnych budov, rezidencií a poľnohospodárskej pôdy. Sálim Šalabí sa úradníkovi niekoľko dní pred smrťou údajne vyhrážal. Nič nemôže poškodiť meno súdu viac ako predseda podozrivý z účasti na vražde.
Šalabíovci obvinenia odmietajú a hovoria, že sú politicky motivované. Ide vraj o snahu odstrániť ich z politického života pred blížiacimi sa januárovými voľbami a aj o to, aby sa zmaril proces so Saddámom Husajnom. Obaja sú teraz mimo Iraku, ale sú pripravení brániť sa. S vládou už dokonca vyjednávajú podmienky bezpečného návratu do Iraku.
To, že by mohlo ísť o politicky motivované zatykače, naznačujú okrem Šalabíovcov aj niektorí analytici citovaní agentúrou AP. Je všeobecne známe, že Šalabí a iracký premiér Ijád Aláví sa nemajú v láske: Alávímu sa nepáčilo, že Šalabí v čase svojho vplyvu na americkú dočasnú správu presadil rozpustenie strany Baas. Navyše sa nedá vylúčiť, že Šalabí ticho pracuje na koalícii s radikálnym duchovným Muktadom Sadrom. "Ak by sa dali dokopy, mohol by z toho Šalabí vyťažiť," hovorí politický riaditeľ Najvyššej rady islamskej revolúcie Ridha Taki.
Ak by sa Alávímu podarilo dostať Šalabího mimo hry, zvýšili by sa jeho šance vo voľbách. Obaja sú šíiti a ich voliči teda budú pochádzať z rovnakého prostredia.
Rodina Šalabíovcov Američanom v Iraku prináša smolu. Takmer všetky rady a informácie, ktoré Ahmed Šalabí Američanom dal, ukázali sa ako problematické. Od tvrdení o nikdy nenájdených zbraniach hromadného ničenia, cez radu rozpustiť armádu aj Baas až po špionáž pre Irán. Washington vydanie zatykačov na Ahmeda Šalabího a jeho synovca nekomentoval. Je to vraj v kompetencii Iraku a sudcu, ktorého vymenoval americký dočasný správca.
Kto sú Šalabíovci?
Šesťdesiatnik Ahmed a jeho synovec Sálim (41) pochádzajú z bohatej bagdadskej obchodníckej rodiny. Obaja majú západné vzdelanie, žili dlho mimo Iraku a bojovali proti Saddámovi Husajnovi. Podľa všetkého pri tom nezabúdali na svoje vrecká.
Hlavne Ahmed sústredil všetok svoj vplyv na zvrhnutie Saddáma. Jeho informácie o irackom režime aj jeho aktivity sú však sporné. S ich klesajúcou kvalitou sa od neho začala odvracať americká administratíva, hlavne takzvaní neokonzervatívci, ktorí v ňom videli budúceho prezidenta Iraku. Nepodarilo sa mu tiež zaujať Iračanov. Bol pre nich bábkou v amerických rukách. Šalabí pre Američanov definitívne skončil, keď sa dostal do podozrenia, že robí špionáž pre Irán, a potom, čo ich čoraz viac kritizoval a žiadal ich odchod z krajiny.
Sálim vyštudoval právo na popredných amerických univerzitách a pôsobil ako právny poradca irackej vládnej rady. Podieľal sa na tvorbe nových irackých zákonov. Odkedy bol vymenovaný za šéfa tribunálu, ktorý súdi Saddáma Husajna, hovoril o snahe diskreditovať ho alebo zabiť. Nikdy neprespával dvakrát na tom istom mieste. Jeho sen zabezpečiť Saddámovi spravodlivý proces sa zrejme uskutoční bez neho. (mik)