Sumy v cenníkoch obchodníkov na trhoviskách vytrvalo klesajú. Zelenina zlacnela v júli o takmer šestinu. Odborníci tvrdia, že poklesu cien ešte nie je koniec. Mali by zlacnieť aj niektoré druhy ovocia, napríklad melóny, marhule či slivky. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Infláciu na Slovensku určujú v tohtoročnom lete predovšetkým ceny potravín. Podľa štatistického úradu sa na júlovej inflácii podpísali najmä rastúce ceny mäsa a masla.
Niektorí analytici už pred mesiacom upozornili, že nedostatok niektorých potravín, napríklad práve masla, povedie k rastu ich cien. Očakávalo sa tiež, že zdražovanie celého spotrebného koša sa v júli zrýchli.
Nepriaznivé očakávania sa potvrdili, a v prípade celkovej inflácie dokonca prekročili. V júli boli ceny oproti minulému roku vyššie o 8,5 percenta, pričom analytici predpokladali 8,2 percenta. V porovnaní s júnom sa ceny zvýšili o 0,3 percenta, čo je zrýchlenie o desatinku percenta. "Celková inflácia bola vyššia, ako sa očakávalo," potvrdil analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Príčinu vidí najmä v raste cien potravín, ktoré v júli oproti júnu zdraželi o 0,6 percenta. "Rástli ceny bravčového mäsa, ovocia a olejov a tukov (maslo). Nárast čiastočne kompenzoval pokles cien zeleniny," dodal Kotian.
Hodnota inflácie by bola pravdepodobne ešte vyššia, ak by obsahovala už aj rast cien benzínu a nafty. Na prekvapenie analytikov však pohonné látky podľa štatistického úradu v júli zlacneli o 0,4 percenta. Podľa analytika UniBanky Viliama Pätoprstého to spôsobila metodika merania zdražovania benzínu. "Štatistický úrad eviduje ceny benzínu prvý, desiaty a dvadsiaty deň v mesiaci, z čoho potom robí aritmetický priemer, a keďže Slovnaft zvýšil ceny 13. júla, technicky sa ignorovala časť z tohto nárastu," vysvetlil Pätoprstý. Časť z júlového zdraženia benzínu sa tak podľa neho prenesie do augusta.
Napriek tomu predpokladajú analytici spomalenie inflácie v druhom prázdninovom mesiaci. "Už v auguste by malo prísť k poklesu inflácie pod 8 percent kvôli bázickému efektu. V rovnakom období minulého roka totiž výrazne vzrástli ceny v kategórii alkohol, tabak a doprava v dôsledku zvyšovania spotrebných daní. Postupne očakávame znižovanie dynamiky miery inflácie a na konci roka by celková inflácia mala byť okolo sedem percent," myslí si Silvia Čechovičová, analytička ČSOB.
Ovocie a zelenina v spotrebnom koši
zelenina spolu 1,32 %
čerstvá zelenina (vrátane húb) 0,66 %
z toho paprika 0,12 %
paradajky 0,16 %
mrazená a konzervovaná zelenina 0,25 %
zemiaky 0,23 %
ovocie spolu 1,44 %
čerstvé ovocie mierneho pásma 0,47 %
jablká 0,34 %
čerstvé ovocie južného pásma 0,74 %
banány 0,32 %
pomaranče 0,16 %
mandarínky 0,14 %
sušené ovocie, semená, orechy 0,23 %
Zdroj: ŠÚ SR
Ceny potravín
(pohyb cien v júli oproti júnu)
zdraželi
oleje a tuky +6,2 %
mäso +5,0 %
ovocie +3,1 %
cukor, džem, med, sirup +1,2 %
ryby +0,4 %
chlieb a obilniny +0,3 %
zlacneli
zelenina -17,2 %
mlieko, syry, vajcia -0,7 %
Zdroj: ŠÚ SR