Rodičia rómskych detí hovoria, že deti do škôl neposielajú, lebo "nemajú slušné oblečenie", v prípade dievčat, lebo "musia pomáhať pri výchove mladších detí". FOTO - ARCHÍV SME
Situáciu Rómov na Slovensku a prístup vlády k nim hodnotí aj správa Rozvojového programu OSN. Okrem nás správa hodnotila aj Rumunsko, Bulharsko, Česko, Slovensko a Maďarsko.
Vzdelávanie
Najdôležitejšie je podľa správy podporovať vzdelávanie rómskych detí. "Strategické" sú predškolské zariadenia - správa kritizuje najmä Slovensko, že počet rómskych detí v škôlkach sa "kriticky znížil".
Správa kritizuje krajiny, že umiestňujú deti do špeciálnych škôl, Slovensko dokonca do škôl pre deti s mentálnym postihnutím.
Rodičia videli šancu, ako zlepšiť vzdelávanie ich detí, najmä v integrácii do škôl s deťmi väčšiny. Správa hovorí, že treba uvažovať aj s rozšírením a zriadením internátnych škôl. Odporúča zriadiť fond na podporu talentovaných detí, aby sa mohli dostať na univerzity.
Silná rómska populácia by dokonca mohla prestarnutej Európe pomôcť - v prípade, že sa bude vzdelávať. Ale ak "sa skoro nedosiahne značné zlepšenie prístupu Rómov ku vzdelaniu, bude pracovná sila strednej a východnej Európy zložená z množstva nekvalifikovaných a nevzdelaných".
Zamestnanosť
Príčinu problémov s prácou nehodnotili Rómovia celkom objektívne - ako hlavný dôvod uvádzali diskrimináciu, potom ekonomickú recesiu a až na treťom mieste ich nízku kvalifikáciu.
Slovensko má v regióne najviac rekvalifikovaných Rómov, alebo Rómov, čo vykonávali verejnoprospešné práce, správa však hovorí, že sa "nezdá, že by aktívna politika práce bola veľmi účinná", pretože im nepomáha trvalo sa zamestnať. Chybou je, že rekvalifikácia sa orientuje na tradičné remeslá, s ktorými sa nedá uplatniť. Pre Rómov by bola vhodná rekvalifikácia pre sektor služieb.
Sociálne dávky
Správa kritizuje sociálne systémy, ktoré podporujú kultúru závislosti od dávok. U majority vyvolávajú nevôľu voči Rómom, ktorí neodvádzajú štátu nijaké odvody, iba peniaze dostávajú.
Rómovia väčšinou na otázku, kto má riešiť ich problémy, odpovedali "štát, my nemôžeme spraviť veľa".
Správa spomína úžerníkov, ktorí sú najmä na Slovensku a v Bulharsku. "Mnohé prípady vrážd v rómskych komunitách sa neoficiálne vysvetľujú ako výsledok neplatenia dlhov, rómski vodcovia ich pripisujú radšej rasistickým skupinám." (haj)