BRATISLAVA 27. novembra (SITA) - Každá štvrtá minca zo sady euro, ktorá začne platiť od januára budúceho roku, obsahuje také množstvo niklu, že ľuďom trpiacim alergiou na kovy hrozia ekzémy na rukách, píše český internetový denník iDnes. Stačí päťminútový
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
kontakt s mincami v hodnote jedného alebo dvoch eur, aby sa objavili príznaky ochorenia, či už zápalu, alebo veľmi nepríjemného svrbenia. Tieto výsledky výskumu švédskych a britských dermatológov potvrdili predchádzajúce porovnávania nepriaznivých účinkov francúzskych, britských a švédskych európskych "niklákov", konštatuje iDnes. Množstvo niklu, ktoré vylučujú nové mince pri dotyku s ľudskou pokožkou, prevyšuje 30-násobne maximálne prípustné normy a 100-násobne prekračuje limit, povolený Európskou úniou (EÚ).
Za veľmi podstatnú považuje vedecký tím v tejto súvislosti skutočnosť, že asi 15 percent žien a od dvoch do piatich percent mužov, ktorí žijú v krajinách s rozvinutým priemyslom, trpí alergiou na kovy. "Ak bežní kupujúci držia mince v ruke krátkodobo a relatívne zriedkavo, potom predavači, zamestnanci bánk, zmenární alebo pôšt sú s týmito mincami v styku väčšinu svojej pracovnej doby," uvádza sa v správe tímu.
Tieto informácie sa začínajú objavovať v čase, keď je väčšina euromincí už vyrazená a čaká v bankách na distribúciu. "Prekvapuje ma, že výskumy sa neuskutočnili už predtým, ale až v okamihu, keď sú už vynaložené prostriedky zrejme veľmi vysoké," poznamenala dermatologička Lena Marguvičová. "Pretože nemám k dispozícii výsledky týchto výskumov, nemôžem sa k celej záležitosti konkrétnejšie vyjadriť. Jedno je ale isté - ak sú výsledky naozaj také negatívne, môžu byť dlhodobé náklady na liečbu týchto alergií ešte vyššie, ako náklady spojené s likvidáciou už vydaných emisií. Predovšetkým však vedomé ohrozenie ľudského zdravia je pre mňa, lekárku, neprípustné," cituje v závere Marguvičovej vyjadrenie český iDnes.