Burza cenných papierov v Bratislave stále nie skutočnou burzou. Podniky na nej ťažko zoženú peniaze a investori výhodné investície. FOTO - SME ARCHÍV
Burza bez akcií
Slovenská burza je na svete už viac ako 10 rokov a napriek tomu je pre priemerne zdatného investora nemožné na nej zarobiť. K dispozícii je len pár akcií, ktoré sú naozaj perspektívne. Trh je malý a nelikvidný, takže predať alebo nakúpiť akcie sa nemusí vždy podariť.
Podľa burzy je jedna z príčin na strane firiem, ktorých akcie sa obchodujú na burze. Mnohé slovenské spoločnosti zatiaľ nemajú dostatočne rozvinutú vlastnú dividendovú politiku. Trh tým pádom neodráža dosah hospodárskych výsledkov firiem na cenu akcií.
Keď nemôžu byť dôvodom investovania do akcií dividendy, jediným motívom zostáva špekulácia. "Šikovne nakúpiť a šikovne predať, je účelom takých obchodov", hovorí zástupkyňa riaditeľky Burzy cenných papierov v Bratislave Barbora Lazarová. Zisk alebo stratu v tomto prípade tvorí rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou.
Za úplne štandardnú a medzinárodne porovnateľnú považuje burza bezpečnosť investovania. "Samozrejme, najbezpečnejšou je investovanie do štátnych dlhopisov, pri ktorých je najvyššia garancia, ako aj do bankových či hypotekárnych záložných listov, podnikových emisií. Je to výhodnejšie, ako ukladať si peniaze do banky," radí Lazarová.
Nádej v reforme
Istú šancu, ako oživiť stagnujúci trh, vidí Lazarová v pripravovanej dôchodkovej reforme. Reforma stanovuje, že 30 percent peňazí, ktoré budú prúdiť do druhého piliera, sa musí investovať do domácich cenných papierov. "Reforma by mohla vytvoriť priaznivú klímu pre kapitálový trh. Silný dopyt by mohol podnietiť ponuku a záujem spoločností," tvrdí Lazárová.
Druhým motívom by malo byť zlacnenie prístupu na burzu. "Nemôžeme lákať emitentov na burzu s tým, že vydanie dlhopisov či akcií bude pre nich výhodnejšie než úver v banke, lebo tomu tak nie je. Vieme o tom a snažíme sa to zmeniť," hovorí Lazarová.
Vysoké poplatky spojené s investovaním do cenných papierov nie sú iba slovenským problémom, ale celoeurópskym. Európska komisia sa snaží vytvoriť porovnateľné podmienky s podmienkami na americkom kapitálovom trhu, kde sa celá ponuka a dopyt sústreďuje na malom počte búrz a v centrálnom depozitári, čím sa podstatným spôsobom znižujú poplatky.
ADRIANA PRIKRYLOVÁ