Víťazní Hochschornerovci v olympijskom cieli v Sydney. Háčik Pavol vpredu, Peter vzadu. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
V Rusovciach pri Bratislave majú bratia Peter a Pavol Hochschornerovci vykolíkované stavebné parcely. Venoval im ich magistrát rodného mesta po triumfe na olympiáde v Sydney pred štyrmi rokmi. Podobne ocenil Liptovský Mikuláš svojho víťaza Michala Martikána po jeho zlate v Atlante 1996.
V Rusovciach sa stavebné práce ešte nerozbehli. Chýbal čas a peniaze. Oboje by sa mohlo zmeniť v piatok 20. augusta napoludnie. Finálovou jazdou sa pre Hochšíkov skončí sezóna, v cieli ich okrem športového honoru v podobe medailí čaká aj prémia 2,4 milióna korún dovedna od Slovenského olympijského výboru. V prípade víťazstva, na ktoré sú pripravení oni, ktoré jednoznačne prognózujú experti a na ktoré ich predurčuje suverénne postavenie - šesťkrát za sebou sa stali celkovými víťazmi Svetového pohára. Aj súperi bezvýhradne uznávajú, že ich loď je medzi bránkami najrýchlejšia. Ak zájdu čisto, víťazia rozdielom triedy. Hoci v Sydney ani rozhodujúca druhá jazda nebola podľa nich ideálna, druhá poľská deblovka za nimi zaostala vyše šesť sekúnd. O to viac však dráždia súperov aby nerešpektovali tento objektívny fakt v deň D v Aténach.
Celkom normálny tlak
Trio Hochschornerovcov, dvojičky spolu s otcom - trénerom Petrom odleteli včera do dejiska Hier s túžbou zakliatou v jedinom slovíčku. Neťuknúť. Ak sa vyvarujú zbytočnej chyby a následných trestných sekúnd, šanca pre ich súperov prakticky zomiera.
Do soboty dolaďovali formu v domácom kanáli v Čunove. "Až ma to trochu prekvapuje, no cítim menší tlak ako pred Sydney. Vtedy za nami chodilo viac novinárov priamo na kanál. Niežeby mi to zase chýbalo, prežívam všetko úplne normálne", hovorí Peter. Pavol vystihuje rozdiel: "Pred olympiádou v Sydney sa nás zväčša pýtali, na akú medailu si trúfame, teraz prevládajú otázky, či si trúfneme na obhajobu. Tlak sa mi zdá úplne rovnaký."
Otec Peter sa pozdĺž trate presúva z brehu, občas posunie oceľovými lankami bránky do nového postavenia. "Ako sa zmenili za štyri roky? Z tínedžerov sa stali profesionáli. Neznamená to, že nemajú občas nervy alebo svoje muchy, ale pádla berú do rúk ako svoju robotu a všetkým okolnostiam sa snažia prispôsobiť."
Keď nie je starší ani mladší
Na pádla sú vodní slalomári citliví možno viac ako hokejisti na hokejky. Mimochodom, v detstve na zamrznutej zátoke pri lodenici v Karlovej Vsi šikovne narábal s hokejkou najmä Pavol. Drží ju na ľavú stranu (v hokeji väčšinovo), v lodi na poste háčika však pádluje na pravú. Peter opačne, je hokejový pravák, pádluje naľavo a píše ľavou. Paľo pravou. Ak by boli dvojičky na nerozoznanie, to by v škole mohlo zachrániť ich učiteľku. Inak ostane naveky nevyriešená otázka, ktorý z nich je starší a mohol by si osvojiť právo šéfa. Mama Gabika, bývalá vynikajúca kajakárka, si nepamätá, ktorý prišiel na svet skôr.
V oficiálnom slovenskom sprievodcovi do Atén je v kolonke typ pádla napísané: Handmate. Vlastná výroba Petra Hochschornera seniora ešte v priebehu minulého týždňa doplnila výbavu obhajcov olympijského zlata o ďalšie dva originálne kusy. Kevlar, grafit, epoxidové lepidlo a predovšetkým vlastné know-how v karloveskej lodenici. Výsledok ručnej práce nepresahuje 450 gramov, vyšší Peter používa o päť centimetrov dlhšie pádlo. Hotové exempláre nepreverujú žiadne laboratórne skúšky, testujú ich synovia priamo v kanáli. Na pevnosť a ľahkosť. Opotrebované staršie pádla potešia partiu rafteriek okolo ich sestry Evy, prípadne turistickejšie založených vodákov. Doteraz je na svete približne šesťdesiat takéhoto typu Handmate.
Bolestivý ťuk v štyridsiatke
Tréner Peter, ktorý sa v minulosti tiež prepádloval až do česko-slovenskej reprezentácie, je aj strojcom kopyta lode značky Vajda. "Každú sezónu obnovujeme model lode. Základné rozmery i hmotnosť sú limitované pravidlami, meníme iba dno a tvar, aby bola obratná v rýchlosti."
Skladba dvojkanoe Hochšíkov je neopakovateľná. Nižší výbušný Pavol vpredu vyniká frekvenciou silných záberov, vyšší Peter vzadu kormidluje a v pravý čas usmerňuje loď do bránky.
"Príprava bola v poriadku, urobili sme všetko, čo bolo v pláne. Teraz sa len na deň D dobre vyspať," hovorí tréner Hochschorner a zaklope si na pádlo. Až na drobné prechladnutia im do cesty neprišlo tento rok žiadne zranenie. Naposledy mu zatrnulo pred rokom počas sústredenia v Austrálii. Paľo neťukol pádlom, ale kolieskovou korčuľou do Petra pred ním v štyridsaťkilometrovej rýchlosti. Výsledkom boli štyridsaťstupňové horúčky a do pol boka odretý háčik.
Hamburgerové prázdniny sa skončili
Do svojho Coopera (Peter predal Octaviu. V rámci šetrenia na dom mu podľa jeho slov postačí služobná Kia) nasadá už Paľo po tréningoch bez stopy po šrámoch.
Hochšíci sa stále podľa svojských stravovacích zvyklostí s obľubou zastavia na hamburger v celosvetovo najrozšírenejšej sieti rýchleho občerstvenia. Aj keď im už zlaté časy zlatej karty pominuli. Po triumfe v Sydney ich oprávňovala k bezplatnému odberu, po zmenách vo vedení zastúpenia firmy sa ich výsada akosi vytratila do stratena, sami sa neangažujú.
Určite to však neplatí o zlatej téme v sieti vodnoslalomárskych bránok.
PETER a PAVOL HOCHSCHORNEROVCI
Narodení: 7. 9. 1979 v Bratislave
Stav: slobodní.
Výška: Peter - 188 cm, Pavol - 176 cm
Hmotnosť: Peter - 82 kg, Pavol 75 kg
Klub: ŠKP Bratislava
Tréner: Peter Hochschorner starší.
Loď:Vajda
Pádlo: vlastná výroba
Záľuby: Peter - šport, autá, Pavol - elektronika, šport, autá.
Úspechy (kategória C 2)
Olympijské hry: 2000 - 1. miesto
Svetový pohár: 1999 - 2004, šesťnásobní celkoví víťazi SP.
Majstrovstvá sveta: 1997 - 23. miesto, 1999 - 15. miesto, 2002 - 1. miesto, 2003 - 3. miesto
Majstrovstvá Európy: 1998 - 1. miesto, 2000 - 1. miesto, 2002 - 1. miesto.