FOTO - TASR/AP
Atlétka s najširším úsmevom pod iskrivými tmavými očami stála meravo. Cathy Freemanová si dávala pozor na každý krok, akoby balansovala nad priepasťou. Tak zakľakla do blokov finále olympijskej štvorstovky. Najdôležitejšia športová chvíľa Austrálie roku 2000 sa blížila. Bežala v zeleno-bielo-žltej kombinéze, farbách symbolizujúcich kontinent. S červeno-žlto-čiernymi tretrami, "trikolórou" Aboriginálov. Bola jednou z nich, pôvodných obyvateľov krajiny. Na ramene mala vytetované: 'cos I'am free. Pretože som slobodná.
Po 49 sekundách a 11 stotinách zvíťazila. Sydneyský olympijský štadión Australian, zaplnený do posledného miesta 112 524 divákmi, bol šťastím nepríčetný.
Cathy sedela nechápavo. Povedala niečo absurdné: "Všetko to bolo zdrvujúce." Až potom vysvetlila: "Keď som dobehla, cítila som obrovské uvoľnenie a úľavu. Postupne ma začali zaplavovať emócie. Vstala som a snažila som sa zostať normálna." Atlétka obiehala čestné kolo vo vzácnej pokore všetkým divákom, sprostredkovane celému svetu.
Dáma s anglickou výchovou
Catherine Astrid Salome Freemanová sa narodila 16. februára 1973 v mestečku Mackay v austrálskom štáte Queensland. Detstvo mala zložité. Mame Cecilii sa prvé manželstvo s Normanom Freemanom nevydarilo. Druhý vzťah atlétkinej matky s Brucom Barberom bo ukážkový. Aj Cathy priviedol k športu nevlastný otec.
Hoci početná rodina nebola extra zámožná, Cathy študovala v noblesnej dievčenskej strednej škole britského strihu. Bola jednou z troch dievčat tmavej pleti zo 600 žiačok. Klasický internátny život urobil z dievčaťa trochu neprípustnú, dumajúcu, ale veľmi zásadovú ženu nemeniacu názory. Prvým Freemanovej trénerom bol Rumun Mihal Danila. Koučov vystriedala neúrekom. Ťažká povaha. "Cathy vyžadovala všetko perfektné. Keby nebola taká nátura, tlak pred sydneyskou olympiádou by nevydržala. Pravda, bola aj tvrdohlavá a vyžadovala si zvláštnu pozornosť," povedal jej tréner v olympijskom roku Peter Fortune.
Starosti a rozvod
Po Sydney sa s Fortunom rozišla a dala si atletickú prestávku. Už nikdy sa nedostala do bývalej formy. Celosvetová spoločenská vážnosť, ktorú vnímala veľmi seriózne, jej odoberala sily do športovania. Pribudli rodinné starosti. Cathy sa v roku 1999 zosobášila s Američanom Alexandrom Bodeckerom, mužom, ktorý podľa veku mohol byť jej otcom. Manžel čoskoro ochorel na rakovinu, slávna atlétka sa s ním začiatkom roka 2003 v Londýne rozviedla, čo vyvolalo rôzne reakcie. Freemanová trpela, nezniesla zasahovanie do súkromných vecí.
Cathy: Austrálii ďakujem za všetko
Na majstrovstvách sveta v Aténach '97 a Seville '99 vyhrala beh na 400 metrov. Oslavovala v ruke s austrálskou vlajkou i pestrou aboriginálskou, ktorá symbolizuje spálenú červenú zem, čiernych obyvateľov a rozžeravené slnko. Urobila tak aj na olympiáde.
Protestovala proti spolitizovaniu gesta. "Austrálii ďakujem za všetko. To, že som v Sydney zapaľovala olympijský oheň, je najväčšou poctou môjho života. Nechcem, aby sa olympiáda spájala s tým, že Cathy Freemanová sa hlási k aboriginálskemu pôvodu a nemá rada svoju krajinu," povedala hneď po triumfe na OH. Multikultúrny kontinent bol nadšený.
Cathy sa stala stou austrálskou olympijskou víťazkou a športovým symbolom krajiny slávnych plavcov a tenistov. Jej meno znamená: slobodný človek - Freeman.
Slobodný človek stratil túžbu
Presne v takomto duchu oznámila Cathy koniec aktívnej činnosti 15. júla 2003 bez zjavnej momentálnej príčiny. Na začiatku sezóny avizovala štart na MS v Paríži aspoň v štafete. "Cítim veľkú úľavu. Stratila som žiadostivosť, túžbu, vášeň. Viem, čo znamená stať sa šampiónom a už mi to nechýba. Zatiaľ neviem presne, čo budem robiť, ale veľmi sa na to teším," vyjadrila sa Freemanová pre denník Sydney Morning Herald.
Cathy prehovárajú na politickú dráhu. Zatiaľ odoláva. Trénuje ostošesť. Obľúbila si výšky, stáva sa z nej výborná horolezkyňa. "Ak sa pre niečo rozhodne, urobí to dokonale," hovoril o nej kouč Fortune.
Freemanová sa čiastočne živí modelingom a v Aténach bude televíznou komentátorkou.
Autor: PETER FUKATCH