FOTO - www.birgit-fischer.de
Nikto z nemeckých športovcov ich nemá viac. Ani legendárny drezúrny jazdec Reiner Klimke, ani slávna plavkyňa Kristin Ottová. A ani nikto zo sveta rýchlostnej kanoistiky.
"Stačilo," povedala. "Chcem si dať pivo, kedy naň dostanem chuť, mať pokoj a venovať sa svojim dvom deťom."
Birgit Fischerová je nezmar. Bude aj v Aténach. Má vyše štyridsaťdva a hovoria jej "oma".
Je najmladšou i najstaršou olympijskou kanoistickou šampiónkou. Prvý raz ešte ako reprezentantka NDR - vyhrala pred 24 rokmi v Moskve! Ani nie pol roka predtým oslávila osemnásť.
Dnes má približne toľko jej syn Ole. Narodil sa medzi dvoma olympiádami. Tou v Los Angeles 1984, na ktorú mama nesmela, hoci mala formu ako hrom, a tou v Soule, na ktorej získala dve zlaté a jednu striebornú a po ktorej prvý raz oznámila, že končí.
V októbri 1989 porodila dcéru Ullu. To ešte Birgit žila s popredným nemeckým kanoistom Jörgom Schmidtom. Po materskej dovolenke šéfovala marketingu na krajinskom kanoistickom zväze. Tri roky nesadla do kajaku. Potom sa však zahľadela do bundesšéftrénera českého pôvodu Josefa Capouška a ten ju nahovoril vrátiť sa na vodu.
Barcelona bola svedkom jej slávneho comebacku. Zopakovala sólový triumf spred tucta rokov, ibaže už za zjednotené Nemecko, a pridala striebro ako členka štvorkajaku.
Kombináciu zlato-striebro zopakovala aj o štyri roky v Atlante. Keď sa jej spytovali, či sa jej žije lepšie ako za starého režimu v socialistickom východnom Nemecku, pokrútila hlavou: "Vtedy som mala zamestnanie aj bývanie, teraz nemám ani jedno, ani druhé."
Birgit je emancipovaná žena, ktorá má svoju hlavu a čo na srdci, to na jazyku. Rozišla sa aj s Capouškom. Sama sa starala o deti aj o svoj tréning. Šesť týždňov pred olympiádou v Sydney neváhala vymeniť deblovú partnerku. Katrin za Katrin namiesto Kieselerovej posadila k sebe o 16 rokov mladšiu Wagnerovú.
Mannheimský zámok zažil koncom roku 2000 slávnostnú bodku za koncom kariéry veľkej kajakárky. Lúčila sa desaťnásobná olympijská medailistka a 27-násobná majsterka sveta.
Znamením Ryba, priezviskom Rybárová.
Vo februári 2001 sa z Fischerovej stala trénerka nemeckej juniorskej reprezentácie. "Ideálna úloha na začiatok trénerskej dráhy," tvrdila.
Vlani na jeseň však prišlo nové pokušenie. Začalo sa to vraj nevinne. Televíznou ponukou, aby si pred kamerou sadla do kajaku a pár zábermi si pripomenula "staré pocity".
"Bol to bláznivý nápad," tvrdí s odstupom Fischerová. "Zrazu mi začalo vŕtať hlavou, či by som dokázala držať krok s tými, ktoré by mi mohli byť dcérami."
Odvtedy po trojročnej prestávke - sadá do kajaku znova deň čo deň. Zhodila šesť kilogramov a zažila, ako sama priznáva, "najťažšiu zimu celej kariéry", hoci "v zime je na vode najkrajšie". Potom na jar tvrdý a úspešný boj o nomináciu do Atén korunovaný dvoma striebrami na európskom šampionáte.
Vizitka
Narodená: 25. februára 1962 v Brandenburgu. Miery: 173 cm, 68 kg. Stav: rozvedená, dve deti.
Predchádzajúce olympiády: 1980 zlato K 1, 1988 zlato K 2 i K 4, striebro K 1, 1992 zlato K 1, striebro K 4, 1996 zlato K 4, striebro K 2, 2000 zlato K 2 i K 4.
Disciplíny na aténskej: K 2 (partnerka Carolin Leonhardtová), K 4 (navyše Katrin Wagnerová a Maike Nollenová).