8. – Doterajší poľský prezident Aleksander Kwaśniewski (foto – TASR) zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb.
15. – V bieloruských parlamentných voľbách, ktoré opozícia bojkotovala a západné krajiny označili za nedemokratické, zvíťazili strany verné prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.
28. – V Kosove sa konali miestne voľby, v ktorých zvíťazil Demokratický zväz Kosova (DSK) umierneného Ibrahima Rugovu (58 percent). Kosovskí Srbi s poukázaním, že nemajú zaručenú bezpečnosť, voľby bojkotovali, JZR a srbská vláda ich označili za neprijateľné.
November
11. – V parlamentných voľbách v Bosne a Hercegovine dosiahli najväčší úspech nacionalistické strany. V prezidentských voľbách v Republike srbskej zvíťazil nacionalista Mirko Šarovič.
21. – Pri administratívnej hranici medzi Srbskom a Kosovom prepukli ozbrojené zrážky medzi albánskymi separatistami a srbskými policajtmi.
25. – Skončila sa haagska konferencia OSN o klimatických zmenách, ktorej účastníci nedokázali dospieť ku konečnej dohode.
26. – Parlamentné voľby v Rumunsku, v ktorých zvíťazili opoziční sociálni demokrati, a prvé kolo prezidentských volieb, v ktorých druhom kole 10. decembra zvíťazil bývalý prezident Ion Iliescu.
28. – Holandský parlament ako prvý na svete schválil zákon legalizujúci v krajine eutanáziu.
December
6. – Ruský súd uznal Američana Edmonda Popa za vinného zo špionáže a odsúdil ho na dvadsať rokov väzenia. Putin ho neskôr omilostil.
11. – Vo francúzskom Nice sa skončil najdlhší summit v histórii Európskej únie (EÚ), ktorý trval od 7. decembra. EÚ prijala revidovanú Zmluvu o EÚ, čo umožní historické rozšírenie EÚ. Únia zopakovala svoj helsinský sľub, že bude na rozšírenie o nových členov (nie praktické prijatie) pripravená do konca roka 2002. Vyhlásenie z Nice, že noví členovia by už mohli voliť Európsky parlament v roku 2004, dodá prístupovému procesu novú dynamiku. Slovensko bude mať ako člen EÚ jedného člena v Európskej komisii, sedem hlasov v Rade EÚ a 13 poslancov v Európskom parlamente.
12. – Odvolaním riaditeľa Českej televízie Dušana Chmelíčka, expresným vymenovaním Jiřího Hodača politickými nominantmi z Rady ČT za jeho nástupcu a následným štrajkom zamestnancov ČT sa v ČR spustil uragán, ktorý zmenil hodnotenia o nudnom roku v politike. Vládna ČSSD pohorela v senátnych a krajských voľbách, ktoré väčšina voličov odignorovala, a zmietala sa vo vnútorných problémoch. Z opozičnej zmluvy ťažila najmä ODS. V roku nechutnej kauzy Olovo, ktorá mala kompromitovať podpredsedníčku ČSSD Buzkovú, sporu s Rakúskom o jadrovú elektráreň Temelín a pádu vplyvnej Investičnej a poštovej banky prišlo vyvrcholenie až na záver. Spor o ČT sa stal vážnym politickým problémom, ktorého koniec uvidíme až v nadchádzajúcich dňoch tohto roku.
15. – Definitívne uzatvorenie černobyľskej jadrovej elektrárne.