Dobrý deň, máte niečo na preclenie?

Colníci plnia štátnu kasu hlavne vyberaním cla od podnikateľov a bojujú aj proti organizovanému zločinu. Vybavenie v tomto smere je pre nich podstatné. „Potrebujeme prenosný röntgen na prehliadanie kontajnerov. Na Slovensku nemáme žiaden. Jeden stojí ...


FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Colníci plnia štátnu kasu hlavne vyberaním cla od podnikateľov a bojujú aj proti organizovanému zločinu. Vybavenie v tomto smere je pre nich podstatné. „Potrebujeme prenosný röntgen na prehliadanie kontajnerov. Na Slovensku nemáme žiaden. Jeden stojí viac než päť miliónov dolárov,“ hovorí generálny riaditeľ Colného riaditeľstva SR Milan Jasenovec.

Drahá neinformovanosť

„Dcére som poslal po známej kameru k počítaču. Stála 35 dolárov. Colníci na letisku jej vymerali daň približne 100 dolárov. Neviem, aké sú doma dane, ale takmer 300 percent sa mi zdá veľa. O zaplatení dane colníci nevydali žiadne potvrdenie,“ sťažoval sa v maile Ivan pracujúci v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Generálny riaditeľ colnej správy Milan Jasenovec hovorí: „Najväčším zdrojom korupcie je to, že deklaranti a podnikatelia nepoznajú svoje práva a povinnosti, ktoré vyplývajú z právnych predpisov. Ak deklarant vie, že všetko má v poriadku, nemá dôvod niečo ponúknuť.“

Colníci na internetovej stránke zhromaždili legislatívu a colné tarify, s ktorými pracujú, aby si podnikateľ, ktorý chce doviezť tovar, mohol zistiť, čo k tomu bude potrebovať, kde ten tovar má byť zaradený, aká sadzba sa uplatní. Internetová strana umožňuje aj podávanie pripomienok a podnetov. Vedenie colnej správy tvrdí, že ľudia podávajú málo podnetov. Na adresu SME však po výzve prišlo za týždeň na tému colníkov desať podnetov.

Podnikateľ, ktorý denne využíva internet a dostal informáciu o existencii strany, ju nevedel nájsť 15 minút. Na vládnej sieti Govnet odkaz priamo na ňu neexistuje. Prepracovať sa na ňu síce dá cez stranu ministerstva financií, ale ani tam hlavná strana neobsahuje priamy odkaz. Podnikateľ nakoniec zavolal na colnicu, aby mu adresu nadiktovali (www.colnasprava.sk).

SkryťVypnúť reklamu

Svedkovia mlčia

Odhaľovanie skorumpovaných colníkov je ťažké. Podnikatelia vraj nespolupracujú. Krajskí colní riaditelia dostali rozkaz, aby sa s nimi stretávali každý mesiac. No neprináša to výsledky. „Prečo by aj malo? Po dovoze tovaru som na vnútrozemskej colnici strávil niekoľko hodín. Zamestnal som šoféra, ktorého sused je colník. Papiere vybaví za 20 minút a môže začať rozvážať tovar. To sa mám sťažovať?“ tvrdí bratislavský podnikateľ. Spolupráca fungovala tak dobre, že dokonca cesty pre tovar prispôsobil službám „ústretového“ colníka. Malo by sa to zmeniť. Prijali sa opatrenia, aby jednu firmu nemohol vybavovať vždy ten istý colník.

Pri odhaľovaní korupcie by mal pomáhať agent provokatér. Či ho polícia nasadzuje aj do colníckeho prostredia, nevedel isto ani Jasenovec: „Nazdávam sa, že áno.“

SkryťVypnúť reklamu

Super právnici

Ani po výnimočnom odhalení korupcie a prepustení colníka nemá spravodlivosť vyhrané. „Colník, ktorý sa dostane do takýchto ťažkostí, má už väčšinou nachystaného super právnika, ktorý obhajuje jeho záujmy. Takmer vždy, keď prepustenie potvrdíme, konanie pokračuje až na Najvyšší súd SR. Ten colník je zvyčajne už taký zabezpečený, že ho zastupuje veľmi skúsený právnik,“ hovorí Jasenovec. Napriek tomu zatiaľ všetky podania, ktoré sa dostali na Najvyšší súd, colná správa vyhrala.

Ak sa preukáže korupcia, pokračuje trestné stíhanie.

Komu to vyhovuje

Boj proti korupcii nemá u colníkov podporu. Tá sa nepriamo dá sledovať na tom, ako jednotlivé skupiny štátnych zamestnancov podporujú snahy o sprehľadnenie prostredia, v ktorom pracujú. Colníci boli jednou zo skupín, u ktorých bola najnižšia podpora zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorý odborníci považujú za jeden z najúčinnejších prostriedkov boja proti korupcii.

SkryťVypnúť reklamu

PETER KUNDER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 843
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 203
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 677
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 396
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 736
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 567
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu