Dojaté palestínske dievča drží pasy svojej rodiny, ktorá mohla včera konečne prekročiť priechod medzi Egyptom a pásmom Gazy v Rafahu.
FOTO - REUTERS
Otvorenie priechodu a oznámenie, že Izrael znovu povolí palestínskym policajtom nosiť zbrane, pozorovatelia označujú za pokus židovského štátu zmierniť napätie v oblasti. Hlavne po tom, keď si Jeruzalem vypočul americkú kritiku na svoje plány rozšíriť jednu z najväčších osád na západnom brehu.
Včera sa tak mohlo cez Rafah domov vrátiť prvých 1500 z asi 4000 Palestínčanov, ktorí po uzavretí priechodu zostali na egyptskej strane hranice. Bohatší sa uchýlili do egyptských hotelov. Ostatní trávili dni v púšti, kde podľa Červeného kríža mnohí trpeli hladom. Denník Haarec spomína prípady niekoľkých tehotných palestínskych žien, ktoré počas čakania na vstup do Gazy potratili. Izrael sa bráni tým, že navrhol Palestínčanom, aby hranicu prešli na inom mieste. Palestínska samospráva to však odmietla.
Izrael tiež začne povoľovať zbrane palestínskym policajtom na západnom brehu. Nosenie zbraní im zakázal v roku 2001 s odôvodnením, že sa zapájajú do násilností na strane palestínskych radikálov. Aj teraz nosiť zbraň povolí len tým, ktorých schváli tajná služba Šin Bet, výrazne tiež obmedzí ich nosenie v oblastiach, kde by mohlo dôjsť k zrážkam s izraelskými vojakmi. Izrael odmieta tvrdenia, že zbrane pre policajtov povolil pre to, aby posilnil pozíciu palestínskeho premiéra Ahmeda Kuráju.
Rozhodnutie povoliť zbrane Palestínčanom kritizovali hlavne predstavitelia osadníckeho hnutia, podľa ktorých v mnohých prípadoch palestínski policajti spolupracujú s militantmi. Tvrdia, že ak sa neprejaví skutočná reforma palestínskej samosprávy, sú akékoľvek ústupky nebezpečné. (mik)