Irackí šíitski stúpenci sa včera modlili v kúfskej mešite po dlhom čase bez svojho vodcu Muktada Sadru. FOTO - REUTERS
túto bilanciu vzápätí poprel a priznal len 36 obetí.
Kapitán amerického námorníctva Carrie Batson oznámil, že na americkej strane sú po dvojdňových bojoch traja mŕtvi a 12 ranených.
Podľa svedkov trvajú ťažké boje od štvrtka. Nad Nadžafom prelietavajú americké lietadlá a americké jednotky vraj Sadrových bojovníkov obkľúčili. Mesto je podľa svedkov úplne pusté, cesty vedúce do neďalekej Kúfy uzavreté. Počet obetí nemožno overiť v nadžafskej nemocnici, pretože nefungujú telefóny. Sadr sa na rozdiel od minulých týždňov neobjavil na včerajšej sviatočnej modlitbe v kúfskej mešite. Jeden z jeho spolupracovníkov len prečítal vyhlásenie: "Iracký prezident hovorí, že Amerika je náš partner, ale ja hovorím, že Amerika je náš nepriateľ," uviedol Sadr podľa agentúry AFP.
Nové napätie medzi koaličnými jednotkami a šíitskymi povstalcami môže podľa odborníkov zmierniť šíitsky duchovný v Iraku ajatolláh Alí Sistání. Tento 73-ročný najuznávanejší predstaviteľ šíitov má však teraz ťažkosti so srdcom a včera ho previezli do Londýna, kde sa bude liečiť. Sadr neuznáva dočasnú vládu Iraku, ktorá je podľa neho len predĺženou rukou USA. Vláda zas nemieni trpieť existenciu milícií, ktoré sama nepovolila. Sadrove jednotky sú podľa vlády nelegálne a musia byť rozpustené.
Boje proti šíitskym milíciám sú najintenzívnejšie akcie od júna tohto roka, keď sa mnohonárodné sily s koalíciou irackých šíitskych politických a náboženských predstaviteľov dohodli na prímerí.
Počas bojov medzi irackými ozbrojencami a britskými vojakmi v juhoirackej Basre bolo zabitých najmenej päť ľudí a traja ďalší zranení. Britská armáda s ozbrojencami naďalej vyjednáva. V noci prišlo o život sedem civilistov v Násirijí pri bojoch medzi irackými povstalcami a príslušníkmi talianskeho kontingentu, ktorí sú tu rozmiestnení. V meste sa ozýva sporadická streľba z ľahkých zbraní. Nepokoje hlásia aj z miest Amára a Sámarrá.
(čtk, r)