Al-Káida sa znovu preskupí a ide ďalej

Al-Káida utrpela v posledných dňoch niekoľko vážnych strát. Hovorí sa, že vážne narušili jej organizáciu v Pakistane aj vo Veľkej Británii. Nikto si netrúfa odhadnúť, aké škody al-Káidu skutočne postihli. Záťahov za posledné roky vrátane vojny v Afganist

Informácie z Chánovho počítača zvýšili rizikový stupeň v USA. Policajti kontrolujú autá pri Kapitole.

FOTO- TASR/AP

Al-Káida utrpela v posledných dňoch niekoľko vážnych strát. Hovorí sa, že vážne narušili jej organizáciu v Pakistane aj vo Veľkej Británii. Nikto si netrúfa odhadnúť, aké škody al-Káidu skutočne postihli. Záťahov za posledné roky vrátane vojny v Afganistane už bolo niekoľko a teroristi doteraz vždy dokázali svoju organizáciu preskupiť a oživiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zradil počítač

Tentoraz al-Káidu zradil počítač Muhammada Naíma Núra Chána. Podľa svojho učiteľa to bol geniálny študent. Tichší ako ostatní, o to väčšmi sa zaujímal o databázové programy. V počítačoch sa skutočne vyznal. Keď sa dal k al-Káide, rozposielal e-maily do celého sveta, vymýšľal kódy a do počítača ukladal nákresy dôležitých budov a letísk, ktoré dostával od miestnych spojok organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Al-Káida mala pre svojich ľudí špeciálny manuál: "Náš brat nakreslí plán oblasti. Musí byť realistický, aby sa ten, čo na mieste nikdy nebol, mohol zorientovať," píše sa podľa International Herald Tribune v návode.

Tak sa do jeho počítača dostali nákresy amerických finančných inštitúcií, londýnskeho letiska Heathrow, ale aj osobné dáta amerických kongresmanov - vrátane mien ich susedov. Tvrdia to pakistanskí vyšetrovatelia, ktorí Chána chytili v polovici júla. Podľa amerických denníkov sa na tom podieľali aj spravodajské služby Spojených štátov.

Čakajú aj roky

V Chánovom počítači bol aj návod, ako dekódovať súbory, ktoré tam boli uložené. Viedli k zatknutiu viacerých členov al-Káidy v Pakistane a Veľkej Británii aj k zvýšeniu bezpečnostných opatrení v Amerike.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré údaje boli staré tri roky, experti však tvrdia, že to neznamená, že sa s nimi nepracovalo.

"To, že staré plány ukladajú v počítačoch, naznačuje veľkú precíznosť," hovorí Neil Herman, bývalý agent FBI. Tvrdí, že al-Káida je ochotná čakať roky, kým príde správny čas, aj to, že mnohé plány, ktoré organizácia zvažovala a neuskutočnili sa, má stále v zálohe.

Chánove kontakty

Zbieranie informácií je overená taktika al-Káidy. Denník International Herald Tribune uvádza niekoľko prípadov dlhoročného, precízneho plánovania, ktoré sa skončilo "úspešne". Napríklad útok na americkú ambasádu v Nairobi teroristi údajne chystali päť rokov. Preto Chánov počítač v Amerike vyvolal paniku. Podľa toho, čo sa v ňom našlo, by mohli mať obavy aj v Británii či v Juhoafrickej republike.

SkryťVypnúť reklamu

Chánovo zatknutie v Pakistane, ktoré viedlo aj k dolapeniu muža zodpovedného za útoky na americké ambasády v Afrike - Ahmeda Ghailaniho - podľa expertov ukazuje, že al-Káida sa v tejto krajine cítila v bezpečí a bola tu silná. To, čo platí pre Pakistan, však môže platiť pre akúkoľvek inú krajinu, kde zaznamenali stopy bin Ládinových ľudí. Napríklad aj pre Ameriku, kde mal podľa nemenovaných zdrojov citovaných denníkom USA Today Chán mnoho kontaktov.

V Saudskej Arábii zadržali radikálneho kazateľa

RIJÁD - Saudskoarabské bezpečnostné sily vo štvrtok v noci na juhu krajiny zadržali jedného z najhľadanejších islamských extrémistov. Ide o Farisa Zahráního, ktorý je na zozname 26 najhľadanejších osôb podozrivých z udržovania kontaktov s teroristickou organizáciou al-Káida Usámu bin Ládina. Zahrání, ktorý sa údajne vzdal bez odporu, je jedným z troch kazateľov na zozname hľadaných teroristov. Policajti ho našli na káve v jednej z miestnych kaviarní.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa saudskoarabských bezpečnostných síl prevzal kazateľ vedenie al-Káidy v krajine v júni, keď zabili jej doterajšieho šéfa Abdula Mukrína. (čtk, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 568
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 285
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 076
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 273
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 919
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 850
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu